Виетнамският народ завинаги ще помни и ще бъде признателен за свързващата ни искрена солидарност, за подкрепата и ценната помощ на българския народ в годините на тежката борба за независимост, както и в строителството на страната след войната. Виетнам изпитва истинска гордост за хилядите студенти и аспиранти, които се обучаваха в България и които, след завръщането си в страната, дадоха своя значителен принос и заслуги за развитието на Виетнам и за дружбата между двата народа. Много от тях в момента заемат важни постове във Виетнам, но пазят в себе си отличните си чувства към България. Виетнам винаги е поддържал последователна политика на зачитане и непрестанно активизиране на приятелските връзки и всестранно сътрудничество с традиционно приятелските страни в Централна и Източна Европа, в това число и с България. От своя страна България също винаги е заявявала, че счита Виетнам за един от най-важните партньори в Азия. ...Виетнам и България специално изразяват желание да издигнат политическите отношения на двете страни до стратегическо партньорство. За да се постигне това, считам, че през следващия период двете страни трябва да продължат да проучват и определят ключовите области на сътрудничество и допълнително да създадат подходящи механизми за сътрудничество за разширяване и повишаване на неговата ефективност във всички области, да се унифицира съдържанието на това сътрудничество и да се пристъпи към повишаване на нивото на отношенията в желания от ръководителите и народите на двете страни подходящ момент.
На въпрос как Виетнам гледа на нарастващото напрежение между Китай и Япония, посланик Ле Дък Лиу отговори:
Източно море има изключително важна позиция за морския трафик в региона и света; свързано е с морската безопасност и сигурност, с мира, стабилността и развитието на страните във и извън региона, поради което привлича все по-големия интерес на страните. Спорът между заинтересованите страни за суверенните права в Източно море е обективен факт, останал от историята. Спорът за архипелага на Параселските острови е двустранен спор между Виетнам и Китай; спорът за архипелага на островите Спратли е свързан с много страни. Всички страни трябва да зачитат правото на крайбрежните държави по отношение на шелфа и на техните икономически зони с изключителни права, съгласно Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г. (UNCLOS 1982). За съжаление, Китай засили действията си, с цел да предяви претенции към U-образната линия (линия с 9 отсечки) и архипелазите Парасел и Спратли на Виетнам. Обръщаме се към България, в качеството си на традиционно приятелска на Виетнам страна, обективно да заяви на международната арена подкрепата в защита на истината, на международното право и преди всичко на Конвенцията по морско право от 1982 г., за сериозното спазване на Декларацията за поведение в Източно море (DOC-2002), подписана от страните на АСЕАН и от Китай; за решаването на конфликтите без военна сила и без заплаха за употреба на военна сила, за ефективен принос в защита на мира и стабилността в Източно море.
Ето и обръщението на Ле Дък Лиу към слушателите на БНР.
Скъпи български радиослушатели,
През изминалите много години Виетнам и България наистина са открити и честни приятели. Аз съм много радостен, че съм посланик на Виетнам в красива България, страната на розите, и че със собствените си очи съм свидетел на големите промени, които извършихте през изминалия период. Високо оценявам големите успехи в развитието и присъединяването на България в Европа. Поздравявам страната Ви, която преодолява в момента трудностите от икономическата криза, както и за задълбочаване на интеграцията с регионалните и международни организации. Тези успехи ще съдействат за още по-голямото издигане на ролята и позицията на България в Европейския съюз и в света. Желая Ви успехи!
Цялото интервю на Николай Кръстев с посланика на Виетнам в България Ле Дък Лиу можете да чуете в звуковия файл.