Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нено Димов: Преди да се предприемат икономически мерки трябва да има политическа и финансова стабилизация



Второто правителство на ГЕРБ отново ще води дясна политика. Проблемът е, че ние трябва да изчистим чисто идеологически в такъв тип спорове разликите между левия и десния подход, каза председателят на Института за дясна политика д-р Нено Димов в интервю за предаването „Конструкция“. Утре Институтът за дясна политика и Институтът за нов икономически напредък ще проведат публичен дебат за ролята на държавата в икономиката.

В България един от основните проблеми е монополите. Ясно е, че монопол може да има само и единствено при държавни условия за създаване на монопол. Регулациите могат само да запазят монопола, а не да работят в полза на това клиентите да получават по-добра услуга, добави той.

По думите му, закрепостените разбирания в сферата на икономиката трябва да бъдат разбити с правила, които да дадат възможност конкурентът да дава решения: Първа стъпка към това може да бъде да се дадат много лицензи едновременно за продаване на електроенергия, а мрежата да остане на първо време монопол. В момента няма реална конкуренция, макар и законово да е казано, че аз мога да си избера София и електроенергия от EVN, но де факто аз не мога.

По повод на бюджета за тази година, д-р Димов коментира: Сегашното правителство прие бюджет, който не дава моментална възможност за реформи през 2015-а година, но сегашното правителство имаше избори в края на миналата годината и завари почти един готов проект за бюджет. От гледна точка на стабилизацията, преди да се тръгне към икономически мерки, първо трябва да има политическа и после финансова стабилизация. Правителството направи необходимото България да излезе от тоталната международна изолация, което е първа стъпка към политическо стабилизиране. Директен ефект е размразяването на европейските фондове, но те сами по себе си не могат да дадат тласък на икономиката. Следващата стъпка беше гласуването на този 16 млрд. заем, който гарантира, че България ще си плаща и страната има финансова стабилност за тригодишен период.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна