Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ прогнозира по-ниско потенциално ниво на растеж на световната икономика през следващите пет години

Потенциалът за растеж на световната икономика понесе тежък удар след финансовата криза между 2007-а и 2009-а година и вероятно ще продължи да изостава в продължение на години, което означава, че лихвените проценти най-вероятно ще останат ниски за продължителен период, посочва Международният валутен фонд в свое последно проучване.

Растежният потенциал, който измерва колко бързо могат да нарастват икономиките с течение на времето, без да се предизвикат инфлационни трусове, вече регистрира забавяне в по-богатите икономики още преди глобалната финансова криза поради застаряването на населението и намаляване на технологичните иновации.

Според анализа на МВФ, понижението на частните бизнес инвестиции и на растеж на заетостта намали годишното потенциално ниво на икономически растеж в тези страни до едва 1,3% между 2008-а и 2014-а година, или с близо един процентен пункт под техния растежен потенциал от преди кризата, който беше на ниво от около 2,25%.

Проучването, което е част от шестмесечния доклад на Фонда "Световни икономически перспективи", може да оформи рамката на дискусиите за това как да се даде тласък на икономическия растеж на предстоящата през следващата седмица редовна пролетна среща на МВФ и Световната банка във Вашингтон.

През следващите пет години потенциалният годишен растеж в силно развитите икономики би трябвало да се увеличи до 1,6%, но все още далеч под темповете на растеж отпреди кризата, което ще направи по-трудно намаляването на високите нива на публичния и частен дълг, заяви МВФ.

С текущи вече много ниски лихви, парична политика в развитите икономики може отново да се сблъска с проблеми при евентуално материализиране на нови неблагоприятни шокове за икономическия растеж, показват последният анализ на Фонда.

МВФ също така посочи, че в развиващите се пазари потенциалното ниво на годишен икономически растеж е намаляло до 6,5% през периода между 2008-а и 2014-а година, или с около 2 процентни пункта по-ниско, отколкото преди кризата и се очаква да падне още до 5,2% през следващите пет години с оглед застаряване на населението, структурните ограничения, възпиращи капиталовия растеж и забавянето на производителността.

Фондът предупреди, че прогнозният спад на потенциалния растеж в Китай (втората по големина световна икономика) може да бъде дори още по-дълбок с оглед настоящия предходен период от икономика, движена предимно от инвестициите, към такава, която се основава на потреблението.

В тази връзка МВФ призовава богатите икономики да подкрепят търсенето (потреблението) и инвестициите, включително чрез по-голямо финансиране за научноизследователска и развойна дейност и за инфраструктура. Нововъзникващите икономики също трябва да увеличат разходите си за инфраструктура, да се откажат от прекомерната регулация и да подобрят качеството на образование, препоръчва Фондът.

Докладът за по-нисък потенциал на световния икономически растеж идва в навечерието на пролетната среща на МВФ и Световната банка през следващата седмица и изглежда обезпокоителен на фона на слабото първо тримесечие за икономиката в САЩ, плахото и нестабилно икономическо възстановяване в еврозоната и серията признаци за икономическо забавяне в Китай.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени