Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мила Манчева: България е между страните в ЕС с много скромни потоци мигранти

Снимка: БГНЕС

България не е изключение, що се отнася до липсата на механизми за наблюдаване на миграцията. Страната попада в една група страни от Източна и Централна Европа, които имат по-малки изконни потоци мигранти и нямат такива механизми.

Дори страните с по-големи миграционни потоци като Италия и Испания, например, тепърва изграждат подобни механизми. Най-развити за момента те са в Австрия. Към тази група се приближава и Белгия.

Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" старши анализаторът в Центъра за изследване на демокрацията Мила Манчева по повод доклад на Центъра, в който е изследвана интеграцията на три групи легално пребиваващи мигранти в България, за които се счита, че по различни причини могат да бъдат уязвими - жени, деца и жертви на трафик.

Основните резултати от изследването за България, което ще бъде представено по-късно в четвъртък, са сравнени с още девет страни - членки на ЕС, допълни Манчева:

България е между страните в ЕС с много скромни потоци мигранти под 1% от населението. За сравнение, в страни като Австрия, Белгия, Гърция, Италия, Испания процентът на мигрантите от общото население достига до 6-7%. В абсолютен брой са много по-значителни нивата на мигрантите там. Италия е дом на повече от 3 000 000 мигранти. Испания – също.

Мигрантите, които имаме ние, през 2013-а година например – по най-актуалните данни, с които разполагаме от Статистическия институт, са 43 200 души. Те са с 10 000 повече, отколкото през 2012-а година. Нашето очакване е, че данните за 2014-а година ще посочат едно увеличение, може би с поне още 10-ина хиляди. 

Данните, с които разполага ЦИД благодарене на Евростат, сочат, че безработицата сред мигрантите е по-висока с почти 10 пункта, отколкото сред българските граждани. Данни от НСИ пък показват "голяма приближеност" в икономическата активност и заетостта в нивата на незаетите лица, особено при жените – мигрантки и при жените, които са български гражданки.

Имаме доста неразвита политика по отношение на езиковото обучение на мигрантите, сподели Манчева. По този критерий страната ни отново се нарежда в групата страни от Централна и Източна Европа като Полша, Словакия и Унгария. Погрешно е схващането, че повечето мигранти у нас идват от Ирак и Сирия, заяви Манчева, като се позова на данните от 2013-а година:

Основният дял на легално пребиваващите мигранти е от страни от европейския континент. Преобладаващ е делът на мигрантите от Руската федерация. От малко над 43 000 мигранти, от Руската федерация са над 15 000. Втора страна на произход за мигрантите у нас е Турция. По наши данни, те пристигат в България за целите на образование и възрастовият им профил е много млад.

Интервюто на Таня Величкова с Мила Манчева можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени