Снощи ръководителят на Международния валутен фонд Кристин Лагард сигнализира, че МВФ не би се съгласил да позволи на Гърция да отложи планираното през май плащане към фонда, подчертавайки, че организацията е необходимо да защити своята солидна репутация като глобален кредитор.
Гърция губи бързо своята кешова парична наличност, тъй като през миналия август нейните кредитори от еврозоната и МВФ блокираха втората спасителна програма за страната и нямат желание да я размразят, докато не бъде постигнато споразумение с настоящите власти в Атина относно необходимия пакет с реформи.
Това доведе до опасения, че гръцкото правителство няма да бъде в състояние да направи следващите си плащания към МВФ, които са в размер на общо 1 млрд. долара през следващия месец (плащания за 195,1 млн. евро на 1-ви май и за цели 770 млн. евро на 12-и май). Подобна информация беше публикувана вчера от "Файненшъл Таймс", въпреки че по-късно през деня гръцкият финансов министър Янис Варуфакис се опита да я опровергае.
Никога в нашата история не е имало случай, при който дадена развита икономика (каквато е Гърция) да отправи молба за забавяне на предстоящи плащания към Фонда, заяви снощи изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард в отговор на въпрос на репортери за дълговата криза в Гърция.
Запитана дали това означава, че фондът няма да даде съгласие за отлагане на предстоящите през май плащания, ако Атина отправи подобна молба, Лагард отговори индиректно.
Мога да ви уверя, че ръководството на МВФ ще направи всичко необходимо, за да се гарантира, че заемите от страна на Фонда са всъщност най-безопасния път за кредитиране, по който всеки може да върви, каза тя на брифинг в навечерието на пролетната среща на МВФ и на Световната банка във Вашингтон.
Това очевидно не е начин на действие, който би бил уместен или препоръчителен, допълни тя.