Паметник на кирилицата е издигнат в Плиска. Той е финансиран от арменския бизнесмен Карен Алексанян. Културно-историческият комплекс е посветен на 1 150-годишнината от покръстването на българите.
В двореца на кирилицата са изобразени всичките 30 букви от българската азбука. Те са ръчно изработени от камъка туф в Армения от 12 майстори под ръководството на известния в Европа скулптор Рубен Налбантян. Над тях се издига 12-метров метален кръст в основата, на който са 3-метровите фигури на създателите на азбуката, братята Кирил и Методий. Присъства и покръстителят на българите -, цар Борис първи. В двореца е построен и параклис на българския владетел. В постоянна експозиция от картини представя покръстването. Автори на платната са трима известни художници Иван Узунов, Михаела Михайлова и Вальо Гюлешев.
Бизнесменът Карен Алексенян обясни защо арменец прави паметник на българската история.
Плиска е родина на кирилицата и е редно в Плиска да има паметник на кирилицата. Аз го наричам това нещо „завръщане в родината“. Кирилица тръгна от тука, обиколи целият свят и сега, както се казва, намери покой в Плиска, за да могат всички православни славяни и не само, а хора, които учат и говорят на кирилица, да идват на поклонение.
Официалното откриване на Двореца на кирилицата ще бъде на втори май, денят, в който се провежда традиционният събор на Плиска.