Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Коларов: Не съм оптимист за делото срещу Христо Бисеров

Коларов: Необходими са промени в Закона за конфискацията, за да бъде той ефективен

Снимка: БГНЕС

Ако Христо Бисеров бъде привлечен като обвиняем за пране на пари, ще може да се реализира лесно международното сътрудничество за оказване на правна помощ, уредено с договор между ЕС и Яония през 2010-а година, каза в интервю за предаването „Хоризонт за вас“ бившият председател на Комисията за отнемане на имущество, придобито по престъпен начин Тодор Коларов.


При казуса с Христо Бисеров има едно движение на суми извън територията на страната. Тъй като се цитира от ръководството на Комисията за конфискация, че става дума за изкупуване на акции, притежавани от г-н Бисеров и семейството му от дружество в Япония, несъмнено ще бъде нужно международно сътрудничество. Трябва да погледнем дали Япония е страна по международните конвенции, които се прилагат в такива случаи. Две особено важни са конвенцията на ООН за противодействие на трансграничната организирана престъпност и конвенцията за противодействие на корупцията. Любопитното е, че Япония не е страна по тези две конвенции и те не са в сила за нея, т.е. веднага се появява един проблемен момент с международната правна помощ. От 2010-а година има един договор за международна правна помощ между ЕС и Япония, който България би могла да използва само че там се изисква двойна наказуемост, т.е. деянието, за което се изисква правна помощ, да бъде престъпление както по българския, така и по японския закон. Ясно е, че Япония има значителни резерви към въвеждане в своето законодателство на престъпленията, предвидени в тези две конвенции и много трудно би се реализирало сътрудничество. Освен това по отношение на данъчните престъпления, винаги има затруднения за реализиране на сътрудничество между държавите. Прокуратурата е повдигнала обвинение срещу Бисеров за избягване на плащане на данъци в големи размери, нарушение на валутния закон и подаване на декларация с невярно съдържание към Сметната палата. Само че тези престъпления не са престъпленията „пране на пари“, а такива, свързани с данъчни престъпления.  Възможно е тези деяния в Япония въобще да не се престъпления, а само административни нарушения и възползвайки се от възможността, която дава конвенцията между ЕС и Япония, Япония просто да не предостави тази правна помощ. Не съм особен оптимист за делото срещу Христо Бисеров, обясни Коларов.

Той  беше категоричен, че са необходими промени в Закона за конфискацията, тъй като той е неефективен: В настоящия момент Законът е изключително неефективен. Трябва да се приеме нов закон. Преди три години имаше най-различни становища против закона. В крайна сметка това, което се постигна е, че Законът е неефективен. В него има откровено нужда от поправително тълкуване в някои случаи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени