Едно от основните характеристики на свлачищата е тяхната непредсказуемост. Затова именно засташават сигурността на селища, пътни артерии, курортни комплекси. Трябва да се има предвид, че за възникването и утилизирането на свлачищните процеси има сложни и многоаспекни фактори – геоложки строеж, интензивна тектоника и най-вече през последните години обилните валежи и антропогенните фактори.
Проверка на Дирекция "Строителен контрол" е установила наличието на почти 4 хиляди незаконни строежа върху свлачища.
В голямата част ние сме изправени пред свършен факт – налични незаконни строежи в свлачищни райони, още повече, че в голяма част от тях липсва и канализация, каквото и да е отвеждане на битови и дъждовни води – една от основните причини за активизиране на свлачищни процеси, посочи заместник-министърът.
По думите му с нововъзникналите свлачища сумата, необходима за укрепване, нараства до над 930 милиона лева, а за тези от 1-ва категория – почти 500 милиона лева.
За съжаление сметките, които правим сега, са малко като след пожар, тъй като в продължение на близо 15-20 години бяхме забравили за този процес. Забравихме за превантивната дейност, за поддържане на противосвлачищните съоръжения, които бяха изградени, заяви инж. Стефчо Стойнев – ръководител на Катедра "Хидрогеология и инженерна геология" в Минно-геоложкия университет.
Той обясни, че до 2003-2004 година МРРБ е разполагало с доста солиден бюджет за укрепване на свлачища.
Гледните точки по темата можете да чуете в звуковия файл.