В серия изказвания през последните 24 часа редица гръцки официални представители, включително на премиера Ципрас, на финансовия министър Варуфакис и на министъра на труда Скурелис, беше изразена увереност, че в близките дни ще бъде постигнато споразумение с международните кредитори на страната.
В същото време обаче европейските власти не споделят подобен оптимизъм, докато инвеститорите на глобалните финансови пазари подновиха опасенията, свързани със способността на Гърция да посрещне поредни плащания към МВФ за около 1,5 млрд. евро през следващия месец.
Снощи гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че желае да бъде постигнат компромис в преговорите с кредиторите на Атина, за да се осигури необходимата ликвидност за страната, докато тя не се завърне на дълговите пазари.
Той отново изрази своята увереност, че в скоро ще бъде постиганото споразумение въпреки усилията на известни кръгове, желаещи Гърция да фалира. Ние сме много близо, но някои среди не желаят да има споразумение. Те може би планират разделяне на Европейския съюз. Но аз имам ясното схващане, че в рамките на международните институциите и кредитори вече надделяха умерените гласове, посочи Ципрас.
Тези гласове осъзнаха, че това споразумение не е само за Гърция. От наша страна ние сме готови и сме доказали, че можем да правим компромиси с нашите партньори от ЕС, като това споразумение няма само реши проблемите с ликвидността в краткосрочен план. Искаме споразумение, което ще се занимава с въпроса за ликвидността в средносрочен и дългосрочен план, докато ние можем спокойно да се завърнем на финансовите пазари (на пазарите на облигации), подчерта гръцкият премиер.
Сега сме на финалната права, преди да постигнем взаимноизгодно споразумение след дълги и болезнени преговори, заяви Ципрас.
Подобен оптимизъм изрази и финансовият министър Янис Варуфакис. В интервю за гръцката телевизия Star TV снощи той посочи: Ние сме много близо до постигане на споразумение. Биха казал, че е въпрос на една седмица. В същото време Варуфакис подчерта, че правителството няма да одобри споразумение с международните кредитори, без в него да залегне преструктуриране на гръцкия държавен дълг, и обеща, че Гърция няма да изпадне в неплатежоспособност. Няма да обявим фалит и няма да стигне до точката, в която няма да платим на МВФ, подчерта той.
На свой ред и министърът на труда Панос Скурлетис заяви във вторник, че в скоро време Атина ще приключи преговорите с международните кредитори и това ще отключи финансовата помощ за страната, изпаднала в ликвидна криза. Попитан в интервю за гръцка телевизия, кога Гърция ще стигне до чаканото вече четири месеца споразумение, Скурлетис отговори: Де факто в рамките на дни.
Имаме крайна дата, която е на 5-и юни, допълни той, визирайки предстоящото тогава плащане към МВФ за 312 млн. евро. Всички ние знаем, че ако не намерим решение, нещата с финансирането ще станат трудни.
За разлика от оптимизма на гръцките власти, кредиторите на страна от ЕС и МВФ не изглеждат толкова уверени в скорошно постигане на споразумение. Говорител на Европейската комисия заяви, че на предстоящата на 21-ви и 22-ри май среща на европейските лидери в Рига за т.нар. "Източно партньорство" е малко вероятно да се стигне до съществен пробив в преговорите с атинските власти. В понеделник говорителят на гръцкото правителство Габриел Сакеларидис изрази надежда, че преговарящите технически екипи ще постигнат предварително споразумение във вторник (днес), след което на срещата на лидерите от ЕС в края на седмицата ще се стигне до политическо одобрение на това техническо споразумение.
Агенция "Блумбърг" цитира двама неназовани европейски преговарящи, според които тази времева рамка е прекалено оптимистична, тъй като Гърция все още не е показала достатъчен напредък в разговорите, за да се стигне до споразумение на срещата в Рига.
Вчера европейският икономически комисар Пиер Московиси отбеляза за наличието на известен прогрес в преговорите между Гърция и нейните международни кредитори, но подчерта, че все още не може да се говори за постигане на споразумение.
И президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер изключи възможността за постигане на споразумение с Гърция на срещата на ЕС в Рига. Той също така опроверга и информация, според която е предоставил компромисен план при воденето на преговорите с атинските власти. Въпреки това Юнкер не изключи вероятността за постигане на окончателно споразумение в края на май или в началото на юни.
Междувременно последно проучване на общественото мнение в Гърция показва, че стратегията на властите в Атина по отношение на водените преговори продължава да губи подкрепата на местното население. Според данни на Университета на Македония, оповестени снощи по Skai TV, едва 35% от гърците одобрят тактиката на водене на преговорите с международните кредитори при 45,5% на това мнение само преди месец. Около половината от запитаните са посочили, че се страхуват, че Гърция може да напусне еврото спрямо 56% през април.