Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анна Хаджиева: Очаквах повече от Управителния съвет и генералния директор на БНР

В петък председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов даде месец време за решаване на кризата в БНР. В противен случай обяви, че ще подаде оставка. На заседанието си членовете на Съвета взеха решение да се проведе социологическо проучване, което да представи отношението на обществото към случващото се в Радиото. Възлагането му на социологическа агенция вероятно ще стане на следващото заседание на регулатора, каза в предаването "Преди всички" един от членовете на СЕМ Анна Хаджиева:

Ако кризата в Радиото е повлияла на доверието на слушателите на Българското национално радио, това може да даде някакви сигнали. Ние сме категорични, че целта е добро обществено радио, с програма, която удовлетворява аудиторията, и доверие, което винаги са предизвиквали програмите на Националното радио. 

Според Анна Хаджиева социолозите ще формулират въпросите в проучването:

Социолозите трябва да дадат не отговор на въпроса, как приемат протеста слушателите на БНР, а дали доверието в Радиото е застрашено в следствие на протеста.

На коментар на водещата, че ако хората биват питани дали по някакъв начин е накърнено доверието им към Националното радио, те ще трябва да се позоват единствено на няколко компроматни материала в определен сайт за финансовото състояние на част от журналистите в "Хоризонт", Хаджиева каза:

Социологическото проучване е само един щрих, който ще даде пълнота към картината за протеста в БНР. Вие протестирате срещу стила на управление в Националното радио и промяна трябва да настъпи и в двете страни – да се изчисти от емоции целият този конфликт, да могат да се погледнат всички решения, които се взимат от Управителния съвет. Защо да не се изгради една система за вътрешна комуникация, интранет има в доста големи администрации, където да бъдат публикувани всички решения на УС, да има форум за споделяне на мнение от всички, които работят в БНР и правят програмата, да се оповестяват проектите, по които БНР кандидатства, принципа на разпределение на хоноруване на тези материали, които се изпълняват по проекти, договори и обществени поръчки. 

Според Анна Хаджиева това, че законът не предвижда възможност за отзоваването на генералния директор, е дефект на закона:

Мандатността е гаранция за демокрация, но когато не изпълняваш онова, за което си избран, трябва да има достатъчно други механизми, дори и за натиск от страна на общественото мнение, за да може да бъдеш принуден да влезеш в рамките на закона. Но едно е да не изпълняваш обещанията, а друго е да не изпълняваш закона. /…/ Освен че чувам гласовете на стачкуващите 200 души, мисля, че трябва да се чуе и мълчанието на останалите над 1000 човека.

Анна Хаджиева каза, че не се чувства предадена заради това, че е гласувала "за" избора на Радослав Янкулов за генерален директор на БНР и заяви, че има много неща, които трябва да бъдат направени от Управителния директор на БНР и от самия генерален директор.

Да кажем, че съм очаквала повече.

По думите й, няма възможност да бъде предсрочно прекратен мандатът на генералния директор и затова СЕМ се е заел с медиация.

Цялото интервю с Анна Хаджиева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна