Препоръките и на СЗО, и на Европейската комисия са в посока повишаване на капацитета и инвестиции в извънболничната помощ и в профилактика, каза в предаването „Хоризонт до обед“ доц. Михаил Околийски, който е управляващ офиса на Световната здравна организация за България:
В България през последните години наблюдаваме една свръххоспитализация и тя донякъде е базирана на реалните нужди, т.е. хората наистина имат нужда от болнично лечение, което е знак, че не се търси решаване на проблема, когато той може да бъде решен, в началния му стадий.
Според него у нас хората не търсят веднага медицинска помощ, а едва когато заболяването се задълбочи.
Д-р Москов беше подкрепен в решението си да реформира здравния сектор от регионалния директор на СЗО Жужана Якаб и в най-скоро време в България ще има структурни усилия за съвместна работа с Министерството на здравеопазването по отношение на реформите, посочи доц. Околийски.
Според него настоящото ръководство на МЗ се опитва да вдъхне надежда в специалистите и в пациентите. По думите му СЗО приветства това.
В сферата на здравното финансиране и реформата на здравната система СЗО ще изпрати мисия от водещи експерти у нас. Тя ще бъде подпомогната от изнесения офис на СЗО в Барселона, който се занимава изцяло с финансирането в здравеопазването, за да помогнат на Министерството да оптимизира пътищата за ефективно разходване на средствата и да се вземат адекватните решения, каза доц. Околийски.
Регионалният директор на СЗО е приветствала и идеята на българския здравен министър да бъде въведен по-висок акциз за вредни храни.
Цялото интервю с доц.Михаил Околийски можете да чуете в звуковия файл.