Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Проблемите в Гърмен се отразяват най-силно върху най-уязвимата група – децата. Ситуацията с 15-те ромски деца, които са живели в четирите съборени къщи, е тревожна и трябва да бъде на вниманието на всички институции. Това каза в предаването "Преди всички" председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева. Тя обясни, че социални работници съдействат на семействата и децата в нужда и се търсят начини за разрешаване на кризата в Гърмен:
Ситуацията за децата в Гърмен е рискова, но тя беше такава и преди събарянето на незаконните ромски постройки. Напрежението в кв. "Кремиковци" беше изключително високо. Децата бяха разтревожени, уплашени, незнаещи какво ги очаква. Те бяха дърпани и използвани от възрастните, а това е нещото, което правим ние, възрастните, с децата в случай на тревожност. Ситуацията с 15-те ромски деца, които са живели в четирите съборени къщи, е тревожно и трябва да бъде на вниманието на всички институции. Трябва да се предприемат както краткосрочни, така и дългосрочни мерки.
Жечева обясни, че част от решенията, които са били взети на работната срещата на 25-и юни в Гърмен, са били за спешно формиране на мобилен екип, който обаче не е създаден:
Все още това не е изпълнено. Той (екипът – бел. ред.) трябваше да направи картографиране на семействата и децата и да опише техните потребности. Трябва да има ясна оценка на ситуацията. Ние продължаваме да поддържаме връзка и да предлагаме както методическа подкрепа, така и подкрепа от неправителствени организации – като здравни медиатори и психолози. Не е само ситуацията под открито небе. Етническото напрежение в Гърмен е модел, който се следва от децата, а до вчера тези деца са учили заедно в едно училище.
Цялото интервю на Борислава Борисова с Ева Жечева чуйте в звуковия файл.