Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят ефекта от проекти за уедряване на земеделски земи

Ст. Стайков: В процеса на уедряване собствениците на малки парцели са с предимство при промяна на терените

| обновено на 02.07.15 в 08:53
Снимка: БГНЕС
Министерството на земеделието и Асоциацията на собствениците на земеделски земи ще представят ефекта от проекти за уедряване на земеделските земи в селата Студена, Друмево, Момина църква, Раздел и в град Смядово.

В предаването "Преди всички" председателят на Асоциацията Стайко Стайков подчерта, че колкото повече собственици и повече земя участват, ефектът е все по-добър. Той добави, че в процеса на уедряване собствениците на малки парцели са с предимство при промяна на терените.

Това са първите проекти. Повечето физически или юридически лица, които имат по-малка собственост, не бяха правили досега комасационни проекти и изпитват едно недоверие, не само към комасацията в България, но към всичко. След като се получи това уедряване в тези землища и в момента всички собственици да добиват по-добра цена на земята, по-дребните собственици избират от собствеността на големите, там, където на тях им е по-удобно. А ако някои собственици имат няколко малки парцела, те стават на един по-голям, което е много голям плюс за тях.

По данни на агроведомството, средният размер земеделски имот в България е 5 декара и половина, а, според проучвания на експерти, икономически най-ефективни са стопанства с размер от 40-50 дка земя, тъй като при тях са най-малки разходите при обработка.

В Европа има примери и за принудителен, и за доброволен начин за комасация. У нас, към момента, уедряването на парцелите е изцяло доброволно.

Цялото интервю със Стайко Стайков може да чуете в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна