Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Група „Акага” в летен кадър

БНР Новини

Време е за летен хит и за нов музикален формат за младите таланти

Време е за летен хит на музикантите от „Акага”. След „Нека да е лято“ и „Време за море“ те откриха сезона с… „Маймуни”. В нея е описан целият процес по създаването на една лятна песен – каза в интервю за Радио България Краси Куртев от „Акага”. Той е автор на музиката и част от текста й. Любопитен факт е, че за първи път формацията, която залага на стилове като фюжън-джаз, фънк и реге, се колаборира с хип-хопъра Ицо Хазарта.

Като дойде лятото, всички хора от нашия бранш започват да мислят летни хитове, как и с кого да ги направят. В песента обясняваме какви елементи трябва да съдържа тя, звучи малко като кулинарно предаване – казва с усмивка Краси. – Нашият специален гост Ицо Хазарта описва общото състояние на ситуацията в България. Отдавна сме говорили да направим нещо заедно, работихме с удоволствие и ни беше истински интересно. Естествено е да има различни мнения за общата ни песен,  критични нападки и към „Акага”, и към Ицо. Радва ме тази полемика. Не само публиката, а и някои от нашите колеги са доста консервативни. На думите: „Какъв е този хип-хоп – това не е музика”,  отговарям, че силата на хип-хопа като уличен стил не е в музиката, а в думите. Единствено чрез него може за 16 такта да се обясни какво става в една държава по хумористичен начин; да се говори за сериозни неща и същевременно да се танцува. В други стилове би звучало нелепо. Покрай песента направихме и лепенки с надпис „Да се направим на …” и нарисувана маймуна. Идеята ни е да се поставят на колите и когато на път за морето или в града видиш този стикер да се усмихнеш, да ти стане приятно.

През летните месеци „Акага” и Ицо Хазарта имат серия  участия, а за 5 септември подготвят концерт в Созопол в рамките на Празници на изкуствата „Аполония”.

Ще изнесем троен концерт – не сме правили досега подобен. С нас ще бъдат и младите музиканти от Funky Miracle – продължава Краси Куртев. – Ние ги подпомагаме – репетират в студиото ни. Не ги продуцираме, не им казваме какво да свирят. Правят каквото преценят, подобно на нас, когато бяхме на тяхната възраст.

Преди 23 години съученици от Музикалното училище в София се събират, за да осъществят мечтата си да свирят като любимите си групи Chicago и Earth,Wind & Fire с брас. На първите концерти идва многобройна публика, което ги учудва и мотивира.

Това е харесвало на хората – не сме били световни музиканти, но искреността, с която свирехме и фактът, че се опитвахме да покажем собствен стил ни направи лесно откриваеми – разказва Краси Куртев. – Кръстихме състава „Акага“  на името на древната българска жрица, за да не се нуждае от превод на различните езици и да е свързан с българската история. Когато започвахме имаше доста млади групи, с които се конкурирахме, всеки се бореше за мястото си, а това дава чар и динамика на процеса. Нямаше чичко или лелка, които седят и казват – ти ставаш, ти – не. Излизаш да свириш и публиката избира. За съжаление, светът се променя, звездите стават все по-зависими от продуцентите. Младите в България следят световните телевизии. Те не се интересуват с колко средства се прави шоуто, а търсят качеството. И ние, музикантите, тук трябва да предложим съвременно направен формат, интересен, който да се излъчва по обществените медии. Водим преговори за „Акага Академи”, в която младите музиканти да не пеят кавъри, а сами да пишат песните си. Да има няколко формации в различни стилове – рок, поп, хип-хоп, а може и диджеи. Представянето да става на клубна сцена и в конкуренцията да се види кой е по-добър. Групите ще търсят начин как да излязат напред – това ражда продукта.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени