Най-оптимистичният ефект от него е една компенсация, ако Европейската комисия разреши, но това не е дългосрочно решение. Общината знае от 20 години, че черешовите насаждения се увеличават, а решение на проблема няма, казаха протестиращите.
Реколтата обаче е добра. Около 30-35 тона ще бъдат добити в страната. Санкциите на Европейския съюз към Русия затвориха голям пазар за над 10 хил. тона. Ценовата спекулация на прекупвачите продължава, а реакция по отношение на стимулирането на преработвателната индустрия от страна на държавата липсва. Това обясни директорът на Института по земеделие проф. Димитър Домозетов.
Протестът на черешопроизводителите е ясен знак, че трябва да се вземат спешни мерки и такива в перспектива, заяви кметът на областният център Петър Паунов, който изчисли, че разходите в кюстендилско ще надхвърлят 4 млн. лева:
Предложихме компенсация от 250 евро на тон, може да се обсъжда и на декар. Няма да е нещо, което да бъде много трудно. Вероятно ще става дума за не повече от 1-1,5 млн. евро като компенсация, но тя е изключително важна за земеделието. Ключовото е бързото сдружаване, създаването на борса и преработвателна база, което трябваше да стане преди десетилетия. Надявам се, този казус, който се създаде с ембаргото към Москва да обедини всички наши черешопроизводители, за да могат в едно общо сдружение да се търсят пазари. Само от руския пазар ние губим между 4 и 5 млн. лева.