Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронното подаване на декларации в НОИ ще позволи хората да получават по-бързо парите си

Снимка: БГНЕС

От 1-ви януари 2016 година НОИ ще се приемат само по електронен път декларациите, попълвани от работодателите, които задължително съпътстват болничните листове, както и заявленията за отпускане на обезщетенията за гледане на дете.

Електронният обмен ще позволи от средата на следващата година и хората да получават по-бързо парите си. За тази цел поне 100 хил. фирми ще трябва да се регистрират като потребители на електронна услуга в НОИ.

Всички онези работодатели, които подават до 2 документа на хартия, да могат да ги подават на хартия, от 2 до 10 – на електронен носител и повече от 10 – задължително по електронен път. Над 100 хил. фирми трябва да станат оператори с тази система.

Предвижда се, че самоосигуряващите се лица да се възползват повече. За тези от тях, които нямат електронен подпис, могат да упълномощят лице, което има, да подава документите. Те са единствената група от хора, които ще трябва да идват до нашите териториални поделения, за да заявят желанието си кое точно лице ще подава данните им. Това обясни директорът на дирекция "Краткосрочни обезщетения" в НОИ Даниела Асенова.

Тя каза, че системата за регистрация на фирми ще бъде активна от 1-ви декември и не изисква посещение на място в офисите на НОИ. Според нея процедурата няма да затрудни никого. Краен срок няма.

Така, на практика, ще се скъси и срокът, в който ще се изплащат парите на хората. От 1-ви юли 2016 година, както е записано в новата наредба, вместо сегашните 15 дни, това ще става факт в рамките на 10, макар че и сега НОИ успява по-бързо, с изключение на София.

Интервюто на Цветелина Стоянова с Даниела Асенова можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени