Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казусът "Частен ли е Пловдив"

Снимка: www.bg.wikipedia.org

"Частен ли е Пловдив", с това заглавие излезе сайтът "Под тепето", когато бизнесмен от Раковски нае Античния театър, за да празнува рождения си ден.

Иво Дернев – един от създателите и главен редактор на сайта "Под тепето", каза в предаването "Хоризонт до обед", че са поставили неколкократно въпроси за това – какви са регламентите за отдаване на такива пространства и такива културно-исторически ценности, като Античния театър, кой упражнява контрол, когато нещо се случва там, какъв е контролът и не на последно място – има ли двоен аршин за хора от ранга на Самуилов и обикновения човек, който се опитва да прави малко културно събитие или да развива малък частен бизнес, тъй като в града има особен проблем с шума в градски условия след 23 часа. Чуха се някои отговори от страна на Общинската администрация. Конкретно дали е имало проверка на място – очевидно не е имало. Имало е и сигнали от граждани за шума, полицията е била веднъж на място, запознала се е с документите, след което повече не се е върнала. Нямам представа какви са причините за това, но се надявам да не е умишлено бягство от отговорност.

Антон Атанасов, който е екскурзовод, същия ден се е опитал да заведе там стотина участници, жури, организатори на една лингвистична среща, но не успял:

Не бяхме възпрепятствани от хора, но не можахме да го посетим, защото беше затворен и хората не можаха да го погледнат дори. Всички наоколо бяха изненадани. Бяха опънати бели чаршафи или платна по оградите, за да не може да се види какво става вътре. Въпросът тук е – имат ли право местните власти да отдават такъв паметник на културата под наем, като частен имот. И парите, както се оказа, не са много – 2000 лв. е смешна сума? Другият въпрос е – след като са го дали под наем, защо е нямало никакъв контрол и са държали буден града?

Директорът на общинското предприятие "Туризъм" към Община Пловдив – Петър Лазаров, отказа интервю за "Хоризонт" и заяви, че театърът не е към него, а към "Старинен Пловдив".

Анелия Гешева, която е директор на общинския институт "Старинен Пловдив", обясни:

Факт е, че в момента в Античния театър се организират мероприятия по реда на Наредбата за таксите и цените на услугите в Община Пловдив. Там е фиксирано – организиране и провеждане на мероприятие, без обаче да е фиксирано какви точно са мероприятията. Ние нямаме фактически критерий, по който да кажем – не може едно физическо или едно юридическо лице да има някаква забрана да заплати тази цена на услугата и да използва театъра. Държа да уточня, че Античният театър не е отдаван за провеждане на рожден ден на физическо лице.

Виктор Янков – директор на Пловдивската "Нощ на музеите", коментира:

Конкретният случай с наемането на Античния театър за частно парти мисля, че, доколкото проследих целия казус, и двете страни – администрацията и гражданското общество, са на едно мнение, че това е административна грешка.

Интервюто на Ирина Недева с Иво Дернев, Антон Атанасов, Анелия Гешева и Виктор Янков можете да чуете в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени