Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стойчо Кацаров: Практиката лекарите да се използват като домашна поликлиника в линейките трябва да се прекрати

| обновено на 26.08.15 в 15:42
Снимка: БГНЕС

Начинът, по който е организирана в момента спешната помощ, не е добър. Смятам, че разделянето на спешната помощ от болничната медицинска помощ специално, а и от извънболничната в някаква степен, не е добро за системата. Това каза за предаването "12+3" доктор Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването, който коментира предложението за трите стандарта на линейките от 8 до 120 минути:
 

Не е необходимо в линейките да има лекари – практиката да се използват като домашна поликлиника трябва да се прекрати.

Доктор Кацаров обясни, че световна тенденция в линейките е да има парамедици, които след успешно преминато обучение да оказват първа медицинска помощ:

И лекар да е, пак може да направи толкова. Лекарят трябва да е в приемното отделение на болницата, защото там може да окаже истинска медицинска помощ, съобразно със своята квалификация, а не да се вози в линейката напред-назад и да носи носилки. Това е "разсипия" на квалифициран човешки труд.

Кацаров подчерта, че обучението на парамедиците трае няколко месеца, както и че на много места в страната фелдшери и медицински сестри работят на мястото на лекарите. Той обясни, че те нямат нужда от допълнително обучение и могат веднага да започнат работа като такива, стига да се реаорганизира по този начин спешната помощ:

Но тази реорганизация включва и друго – не линейките, както в София, да стоят на Сточна гара, а да бъдат асоциирани към болниците, които имат спешни приемни отделения. За да може да бъдат разпределени на територията на целия град и да карат до най-близката болница, където има спешно приемно отделение.

Решаващо при спешната помощ е най-бързо да отидеш на място
, допълни доктор Кацаров.

Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването коментира и ситуацията с лекарствата в страната, както и идеята за сливане на спешната помощ на София-област и София-град:

Какво значение има дали ще има един или двама директори, защото реално това ще бъде последицата от евентуално сливане. Това няма да промени модела и организацията на спешната помощ по никакъв начин и най-вероятно няма да се отрази на работата на тези, които работят в сегашните два спешни центъра.

Интервюто на Емилия Антова с доктор Стойчо Кацаров чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени