Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Людмил Ангелов и Веско Пантелеев-Ешкенази празнуват петата годишнина на „Пиано екстраваганца”

БНР Новини
Людмил Ангелов, Ина Кънчева и Веско Пантелеев-Ешкенази
Снимка: Диана Цанкова

„Пиано екстраваганца” е музикален фестивал, който обича откривателството. Поставил си е за цел да издирва и представя произведения с висока художествена стойност, останали обаче в сянката на утвърдени гении. Верен на това свое кредо, на 25 септември в импозантния Военен клуб в столицата ще прозвучи първият концерт от петия пореден фестивал.

Основател и артистичен директор на „Пиано екстраваганца” е големият ни пианист Людмил Ангелов. На тазгодишния фестивал той ще отбележи 20 години на сцената заедно с изключителния цигулар Веско Пантелеев-Ешкенази. Ето какво казва пианистът за това партньорство:





Аз винаги съм казвал – когато човек има възможност да свири с някого по начин, че не е необходимо да се говори, когато единият поведе нанякъде, другият винаги е с него, това е едно от най-щастливите неща в музиката. Правенето на камерна музика е най-трудното, но ако е на добро ниво, дава най-голямото удовлетворение за артиста. И аз мисля, че още от началото ние двамата сме се чувствали по този начин – работили сме, изградили сме голям репертоар, изсвирили сме страшно много музика. И двамата сме много заети, но винаги е празник да бъдем заедно и се надявам да го правим и занапред.

Веско Пантелеев-Ешкенази също не пести суперлативи за своя дуо партньор:





С Людмил Ангелов се познаваме още от студентските години. Започнахме като че ли на шега, а взе че станаха 20 години оттогава. Имаме репертоар, който може би покрива почти всичко написано за цигулка и пиано. Имаме цикли със сонатите на Моцарт, Бетовен, Брамс, изключително голям брой други произведения от руската класика до съвремието с Пиацола, Гершуин. Затова съм много щастлив, че можем да споделим с публиката тази 20-годишнина, която е и наш личен празник. Людмил е един от най-големите ни пианисти, минал е огромна част от пианистичния репертоар, ако не и целия, и то наизуст. Той е човек, който винаги имам за пример за това как трябва да се правят нещата на сцената. Той ми е като по-голям брат и много голям приятел, на когото мога да разчитам винаги. Така че за мен той е личност с много лица.
Фестивалът ще срещне почитателите на класическата музика със световната оперна певица Красимира Стоянова, която ще се представи с песенен репертоар. Една от звездите на младото поколение пианисти – Франческо Тристано, ще се разходи из епохите и жанровете, започвайки от барока и стигайки до джаза и електронната музика. Авторската програма на пианистката Борислава Танева и сопрана Мила Михова ще отдаде почит на малко познатия руски композитор авангардист от началото на ХХ век Артур Лурис. „Пасион архентина” ще развълнува гостите с обичани произведения от Гардел, Рамирес, Пиацола в изпълнение на Ина Кънчева, Марио Хосен, Клаудиуш Баран, Веселин „Еко” Веселинов, Ангел Дюлгеров, Людмил Ангелов. Полският акордеонист Клаудиуш Баран ще представи премиерно концерт за акордеон и струнен оркестър от Марчин Блажевич, а неговият сънародник Пьотр Ожеховски, наричан в родината си „пиано хулиган” заради дръзките си импровизации, ще изнесе джазов рецитал с етюди за народния танц оберек. И още един рецитал – този път на испанския пианист Марио Присуелос, който ще запознае публиката с романтичния композитор Марсел дел Адалид, смятан за испанския Шопен. Френският пианист Пиер-Лоран Бушарла ще изпълни най-рядко слушаните сонати на Бетовен. Две вечери ще бъдат посветени на Шостакович по повод на 40-ата годишнина от смъртта му – с всички камерни произведения от композитора, включващи пианото, и изключително българско участие – Людмил Ангелов, Димитър Буров цигулка и виола, виолончелистите Христо Танев и Атанас Кръстев.

„Пиано екстраваганца” ще се проведе от 25 септември до 5 октомври със заключителна вечер на 18 номеври, когато ще бъде песенната вечер на Красимира Стоянова. По време на фестивала ще бъде представен и новият роял „Ямаха”, закупен със средствата на дарители и благодарение на усилията на Людмил Ангелов и Ина Кънчева.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени