По време на среща с работодатели и учители, преподаватели във ВУЗ и депутати в Пловдив, министърът на образованието професор Тодор Танев съобщи, че нов момент в образователната реформа ще е създаването на интегрални професионални колежи.
Министър Танев подчерта, че с разкриването им ще бъде осъществена на практика връзката на средното образование с университетите и бизнеса, а моделът ще отговаря изцяло на съвременните условия.
Интегралните колежи ще са като сегашните професионални колежи, но ще имат много изходи към висшето образование и към бизнеса, който ще могат да участва включително и във валидирането на дипломите от самото начало на започването на образователната степен, обясни министърът на образованието:
Сегашните колежи дават четвърта професионална степен и след това техните възпитаници излизат навън в живота и остават наистина навън от системата – тя е в сегашния си вид затворена.
Професор Танев беше категоричен, че дуалното образование също ще продължи да съществува като модел, но то не може да бъде единственото решение на проблема с квалифицираната работна ръка:
На бизнеса му трябват хора, които са с т.нар. "следсредно образование", но не висше образование кадри – ниша управленски персонал и майстори. Училищата това не могат да дадат – те дават максимум калфи.
Разкриването на новите колежи ще е обвързано с особеностите на регионите, а за осъществяване на реформите ще се разчита на активното участие на местната власт, поясни министър професор Танев и допълни, че за представители на бизнеса ще е важна и ролята на регионалните инспекторати:
Вярвам, че ще има повече кандидати и те ще изпълняват по-добре своите функции, защото има накъде техните възпитаници да ходят нагоре.