Бивш лидер на уелския клон на "Реформирай Обединеното кралство" беше осъден на 10 години и половина затвор за приемане на подкупи, за да прави проруски изявления пред медиите и Европейския парламент.
Петдесет и две годишният Нейтън Гил от Северен Уелс се призна през септември за виновен по осем обвинения за подкуп между 6 декември 2018 г. и 18 юли 2019 г. В Централния наказателен съд (Олд Бейли) стана ясно, че дейността му е свързана с проруски изявления за Украйна по време на мандата му като евродепутат. Той е бил евродепутат от партията предшественик на "Реформирай Обединеното кралство" - Партията за независимост, а впоследствие и от Партията "Брекзит".
След разследване на полицията за борба с тероризма, служителите заявиха, че смятат, че Гил вероятно е взел минимум 40 000 паунда в брой и е предлагал други британски евродепутати, които биха могли да бъдат подкупени. Смята се също, че някои лица в този случай имат пряка връзка с Владимир Путин.
Прокурорът Марк Хейууд заяви по-рано в съда, че престъпленията, свързани с подкуп, произтичат от връзката на Гил с проруския Олег Волошин - бивш украински държавен служител преди 2014 г. и санкциониран от Обединеното кралство през 2022 г.
Служители на отдела за борба с тероризма заявиха, че текстът на някои речи е бил предоставен на Гил, които той е произнесъл почти дума по дума. При претърсване на дома му в Уелс са открити хиляди евро и долари.
