В сравнение с 2012 година лихвите по депозитите на нефинансовите институции и домакинствата са паднали 3 до 4 пъти. Въпросът е какви са причините за тази ситуация и защо БНБ и банковата гилдия не реагират.
Според него спадът на лихвите по депозитите се е случил след безумната война за даване на по-големи лихвени проценти на депозитите:
Стигна се дотам, че кредитната дейност беше почти парализирана. За това икономисти и анализатори предупреждаваха, но думите им не се вземаха предвид. Доживяхме обаче преди няколко дни БНБ да каже, че не бива да очакваме активизиране на кредитната дейност през следващите 2 години. След няколко години на безумна война за даване на по-големи лихвени проценти на депозитите това даде негативно отражение. Банките търсят като водещ източник за увеличаване на печалбите си лихвите по депозитите. Ние нямаме нормален регулатор в България. Там, където се вземат решения, те се правят в услуга на банките и във вреда на клиентите.
Тенденцията на спад на лихвените проценти по депозитите ще продължи, обясни кредитният експерт Тихомир Тошев:
В банковата система има свръхликвидност – много депозирани пари от гражданите и бизнеса, и недостатъчно търсене на кредити. Само ниските лихви по депозитите до 1% и под 1% биха дали възможност лихвите по кредитите да продължат да вървят към средноевропейските лихви. Следователно има полза от ниските лихви по депозитите. Няма нищо драматично, това е нормална тенденция за сегашната пазарна ситуация.
Интервютата чуйте в звуковия файл.