В същото време зависимостта сред хората расте и никой не знае мащабите на проблема у нас.
Всичко тръгва от препоръки на Европейската комисия за обуздаването на хазартната зависимост. Защото, според европейско проучване, около 1% от пълнолетното население проявява някаква зависимост, а при 2% – зависимостта е прераснала в степен до проблем.
За България такова проучване не е правено, но не се и предвижда да бъде направено с тези 2 млн. лв., които сега са обект на обявената процедура за финансиране на проекти, с които да се бори тази зависимост и които се превръщат в ябълката на раздора.
Според неправителствените организации сроковете на конкурса за представянето на проектите са нереално къси. Процедурата е обявена на 9-и октомври и ще бъде затворена на 30-и октомври. Мащабът на дейностите, определени в процедурата, е твърде ограничен. Това каза Любен Панов от Центъра за нестопанско право:
Според нас дейности, предпазващи младите хора от хазарта, могат да бъдат и всякакви дейности в спортната, културната, образователната и социалната сфера и въвличане на младите хора в доброволчество. Това са и примерите от други страни-членки в Европейския съюз.
Неправителствените организации смятат, че процедурата тотално подменя целите на Европейската комисия и подозират, че е подготвена за конкретен участник.
В същото време засегнатите от хазартната зависимост се множат и в България. Този порок стига дори и до децата, каза Георги Богданов от Националната мрежа за децата, организация, която твърди, че има опит с проблема:
Ако могат да се класифицират трите големи проблема пред българското семейство, това са алкохолът, наркотиците и хазартът. Казината, ротативките и лотариите, които изобилстват в ефира ни, насърчават хората да играят до степен, в която те да не могат да спрат. Всичко това преминава през това хора да залагат жилищата си и да останат без дом и подкрепа.
Неправителствените организации са убедени, че парите, които са предвидени сега, ще се изхарчат без ясна програма и цел и още – 666 хиляди лева от тях директно ще постъпят за "социално отговорна реклама" на хазарта. Те настояват процедурата да бъде спряна и да се даде възможност за разработването на действително практически насочени проекти. С тази цел те изпращат трето писмо до премиера Бойко Борисов, до финансовия министър Владислав Горанов и до председателя на Държавната комисия по хазарта Огнемир Митев.
Реакция до момента е имало само на едното от писмата, но сроковете по процедурата продължават да текат, без тя да бъде прекратена.
Репортажа на Наталия Ганчовска чуйте в звуковия файл.