Ирена Анастасова от БСП, която също е за първи път в СОС, коментира, че истинският резултат от изборите не е този, който беше публично представен:
Бих искала по всички важни въпроси, които касаят всички граждани на София, да се постигне консенсус. Преференциите са един малък елемент от мажоритарен глас на гражданите. Мисля, че ние не трябва да вървим в посока на ограничаване на личното мнение на гражданите, а напротив – да вървим към задълбочаване на този елемент. Дълбокият смисъл на жалбите, подадени от много от политическите партии след изборите, се корени в това - да може да се направи така, че от гледна точка на закона, процедури и технологии гражданите да бъдат убедени, че техният глас наистина се отчита. Убедена съм, че истинският резултат от изборите не е такъв, какъвто се получи на практика.
Новият общински съветник от Реформаторския блок Иво Божков заяви:
Общинския съвет и управлението на един град не възпроизвежда политически автоматично националната картина. Първата идея на един общински съвет е хората да живеят на едно по-чисто, по-добро място и парите да се харчат по по-ефективен начин. Дилемата в гласуванията – в посока хората или в посока да покажем дали сме управляващо мнозинство, или не ще стои много по-малко в Общинския съвет. Ще си запазя възможността да гласувам така, както само аз реша за правилно. Всички от листата на РБ в Общинския съвет сме единствено благодарение на преференциите.
Според него борбата е в посока на отчитане на всеки един глас, а да се преразгледат резултатите от изборите е принцип на демокрацията:
Всеки един глас и всеки един гражданин трябва да бъде чут и отчетен. Ако един от гражданите не е чут и отчетен, няма никаква гаранция, че този един гражданин не се възпроизвежда във всяка една секция по няколко пъти. Това поставя под въпрос целия демократичен въпрос. Важно е този дебат да бъде продължен и да се направят промени в закона, така че тези неща да не се случват.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.