Затова и решихме заедно с колегата Ципрас – може би още в четвъртък в Брюксел ще проведем такава тристранна среща. А след това да направим дали в България, Гърция, Турция или на ротационен принцип, за да може нашият газов разпределител "Балкан", заедно с интерконекторите, които изграждаме с Гърция и Турция, да дадат възможност за истинска диверсификация и възможност за транзитиране на газ от всички посоки, по които идва. Аз благодаря на колегата, че проявяват вече това разбиране и ново виждане по въпроса, защото помните преди шест-седем месеца имаше съвсем други планове, обясни Бойко Борисов.
Премиерите на двете страни обсъдиха и мерки за намаляване на миграционния натиск, като Борисов констатира, че благодарение на усилията на турската страна през последните седмици няма натиск по нашата граница. Като мярка за ограничаване на миграционния натиск са в ход операции на службите от двете страни срещу трафиканти на хора, посочи българският премиер:
На ниво вътрешни министри и на ниво главни прокурори се разработва и се действа в момента, в това мога да ви уверя, по различни операции, които очаквам да дават резултат.
Тази човешка трагедия не само в Сирия, но и в целия регион с бежанците – има лица, които получават огромни пари и се замогват на фона на тази човешка трагедия. С колегата Давутоглу пред целия Европейски съвет поехме ангажимент да дадем пример как ще се разправим с тези хора.
Борисов ясно разграничи отношението, което според него трябва да има Европа от бягащите от войната и към икономическите мигранти, както и похвали САЩ за определените квоти за прием и подчерта, че и Европа трябва да следва този подход:
Не е честно ние да казваме колкото ще дойдат, толкова ще приемем, след като нямаме готовност да ги приемем.
Пред турските медии премиерът защити изграждането на ограда на българско-турската граница, като я мотивира с необходимостта от ограничаване на нелегалната миграция:
Затова, както виждате, това не вгорчава нашите отношения, напротив, търсим начин – да не мислите, че на нас ни се дават толкова пари да правим ограда. Нито искаме да се градиме един от друг – ние търсим онова, което да ни обедини, това, което да ни сближи, за да решим кардиналните днеска ужасни проблеми, които имаме.
Ние нямаме преграда между България и Турция – просто си помагаме, за да бъде всичко законно, подчерта Борисов.
От своя страна турският премиер Давутоглу съобщи, че в разговорите с българския му колега Борисов са обсъждани отношенията с Русия след инцидента със сваления руски боен самолет. В София турският премиер заяви, че Турция е готова да обсъжда всякакви въпроси с Русия, но ситуацията може да навреди на сигурността в Черноморския регион:
В същото време българският премиер заяви, че Турция и Русия са много важни за Черноморския регион и страните от тази зона трябва да получат сигурност. Борисов изрази надежда двете страни да уредят споровете си:
Мога само да призова, защото над Черно море, над нашата територия и над нашата граница е хубаво да има мир и да развиваме икономиките и присъединяването.
Истински вярвам, че между Русия и Турция отношенията ще се нормализират, защото особено по интерконекторите, по газовите потоци, които очакваме от всички посоки да текат – няма как по трасето една или друга държава да са във влошени отношения или в конфликт, и да се случат големите проекти. Надявам се на разум и от двете страни – много години са били първи приятели Русия и Турция – да намерят начин сега да си отправят отношенията, така че и ние този път ще си проявим търпението, допълни Бойко Борисов.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.