Както е известно, ски зоната в Банско отдавна е трън в очите на природозащитниците, които се обявяват против всякакви строителни дейности, включително и срещу подновяването на стари лифтове. Тази година все пак 32-годишният лифт на Шилигарника беше подменен с модерно съоръжение. Възможно ли е постигането на траен компромис между опазването на природата и модернизирането на ски курортите?
Този проблем ми е до болка познат, но при нас важи правилото, че вече функциониращи ски зони могат и трябва да се модернизират. Пределно ясно е, че ски спортът има нужда от писти и лифтове, пределно ясно е, че те не могат да се оставят на произвола на времето и е редно да се обновяват. Това в никакъв случай не пречи на опазването на природата и не означава разширяване на вече съществуваща ски зона в планината. Но тя трябва да се направи професионално, което означава да е привлекателна не само през зимата, но и през лятото – дали с трасета за маунтайнбайк или просто за разходка в планината. Останалата част от планината е неприкосновена. Не бива да забравяме, че туризмът е основен поминък за хората от региона. Тук няма индустрия, която да дава работни места. Този проблем е наистина навсякъде по света и понякога ме е докарвал до отчаяние, признава Васмайер.
Всъщност Маркус Васмайер не беше за първи път в Банско. През последните години курортът успя да намери трайно място в календара на стартовете за Световната купа, както при жените, така и при мъжете, а Васмайер беше коментатор за германската телевизия ARD. Успешното провеждане на състезанията през миналите години гаранция ли е, че Банско има запазено място сред домакините на състезанията от най-висок клас в алпийските ски?
Трудно е да се каже, как ФИС взима решения. Но при всички положения имате пистите за техническите дисциплини. Трасето за спускане при жените също би могло да се приеме, но според мен би било компромисно решение. Но пък и не е речено, че на всяка цена трябва да има и спускане. Голямо предимство на Банско е, че има много публика и въодушевена публика. Като състезател, а и по-късно като коментатор за телевизията сме били на не едно и две места по света, където сме били само ние, без нито един зрител. Но по отношение на календара на ФИС има и друг проблем – има места, на които дори елементарните изисквания за сигурността на състезателите не са гарантирани. Например в САЩ и Канада – в Лейк Луиз контузен скиор трябваше да чака 7 часа, преди да го транспортират с хеликоптер до най-близката болница. Това в Европа е немислимо! Така че ФИС трябва да преосмисли домакинствата, особено когато става дума за живота и здравето на състезателите. Спомням си Лейк Луиз, и там съм печелил, но наоколо нямаше никой! Винаги бих предпочел да има състезание там, където има и публика. Така че Банско в това отношение има добри карти.