Законът за управление на отпадъците разбуни духовете с текстовете, предвиждащи глоби за клошарите в размер между 300 и 1000 лева. Не е ясно кой ще следи клошарите, кой ще ги санкционира и как ще се събират глобите. Националният омбудсман Мая Манолова определи законовите текстове като унизителни.
Вместо да се правят неизпълними наказания, трябва тези хора да се интегрират в официалната система на сметосъбиране, защото така или иначе те вършат добра работа. По този проблем обаче няма нито стратегия, нито анализ, нито оценка на мащаба – какъв е броят на тези хора, посочи Евгения Ташева. Според нея въпреки незаконните елементи, не е разумно системата да се чупи, а законът се опитва да ограничи нещо, което би могло да бъде полезно.
Като по-ефективна мярка от сдружение "За земята" предлагат общините да променят логистиката на сметосъбиране и сметоизвозване и да се засили контролът върху самите контейнери чрез зачисляването им към конкретни имоти. Тогава достъпът според природозащитниците няма да е така свободен, както в момента.
Предложенията на екоминистерството не са нещо ново и неочаквано, но ни притеснява това, че ще се ограничи достъпът на граждани до инфраструктурата за разделно събиране, подчерта още Евгения Ташева, защото по думите ѝ сега пунктовете са доста по-достъпни. Предложението пунктовете за вторични суровини да се изнесат в индустриални зони ще ограничи този достъп. И сега контейнерите за разделно събиране не са гъсто разположени, припомни Ташева.
Интервюто на Валерия Николова с Евгения Ташева можете да чуете от звуковия файл.