Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на дигиталното обучение ще дискутират във Френския институт в София

Снимка: архив

Електронната свързаност в глобалната мрежа направи много по-лесно и бързо и обучението от дистанция. Виртуалните ресурси на библиотеките на световните университети са достъпни, без да е нужно да пътуваме до тях. Електронни книги, електронни четци - вече живеем в бъдещето, защото всичко това е било немислимо век назад.

Това е и предизвикателство как образователните институции да съчетават традиционното с новото, да експериментират и да бъдат иновативни, да отговарят на потребностите на новото поколение обучаващи се млади хора. Това е и тема на събитието, организирано от Френския институт в рамките на поредицата "Срещите на бъдещето", които се фокусират върху настоящи и бъдещи промени в света и в отделните общества. Събитието е в отворен формат, превод от френски и вход свободен и ще се състои днес вечерта от 18,30ч. във Френския институт в столицата.

Мини-дебат преди това организира предаването "Хоризонт до обед", в чието студио бяха Ален Тийе - представител на френското Министерство на образованието и Светлин Наков - генерален директор на Software University. Още на училищната скамейка, на 11-годишна възраст той пише първата си програма на компютър „Правец-82“ в компютърния кръжок във Велико Търново  и стъпва на пистата на програмирането. Сега ръководи Софтуерния университет, в който има възможност да обучава десетки хиляди студенти годишно. 

Допринасят ли електронното образование и електронното обучение за по-доброто познание и подготовка на ученици и студенти или ги отчуждават от традиционното училище? Превръща ли се учителят от реална фигура в отдалечен алгоритъм, който оценява нашите познания напълно безпристрастно и от дистанция? Кой трябва да инвестира в обучението на учителите, за да направят прехода от дневника и черната дъска към таблета? Трябва ли държавата да има монопол в образователния процес?

Тези и други въпроси и техните отговори можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени