Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А. Ахмедов: Мюсюлманското вероизповедание няма проблем с легитимността на ръководството си

Ахмед Ахмедов
Снимка: Главно мюфтийство

Принципната позиция на изповеданието е, че то е деполитизирана институция и няма отношение към политическите партии и евентуални нови сформирования. Това каза за “Хоризонт“ в предаването “Хоризонт за вас“ Ахмед Ахмедов, говорител на главния мюфтия Мустафа Хаджи, като отрече да има политици, които да са част от ръководството на Главното мюфтийство, още повече към Висшия мюсюлмански съвет:

Хюсейн Хафъзов, както и бившият вече председател на Висшия мюсюлмански съвет, след като предприеха своите политически деяния, те се отказаха от постовете си в него – техните договори към мюсюлманско вероизповедание бяха прекратени.

По повод предстоящата Национална мюсюлманска конференция на 24 януари Ахмедов изрази съжаление, че всяка едно нейно свикване предизвиква бурни дебати:

За съжаление при всяка една организация на конференцията обстановката става твърде обтегната с оглед на това да може да се компрометира свободният избор на мюсюлманите за техни ръководни органи.

Както съдът регистрира Национална мюсюлманска конференция през 2011-а година, така това очакваме да се случи и след тази, защото религията и държавата са две отделни структури… Мюсюлманското вероизповедание с настоящото ръководство е регистрирано преди тази дата, така че няма проблем с легитимността на ръководството и в това то да проведе своята редовна конференция.

Говорителят на главния мюфтия отрече да има смени на делегати по населени места, които да бъдат изпратени на конференцията през януари, като поясни, че такъв процес на пререгистрация на мюсюлмански настоятелства е регулярен процес, който върви в последните три години в изповеданието и това е съвсем нормално. Такива количества, които се представят в медийното пространство, 400 мюсюлмански настоятелства и техните ръководства подменени – това не е под никаква форма актуално.

Относно заличаването на настоятелства по места Ахмедов добави, че мярката се налага поради обезлюдяване на определени населени места – там, където няма мюсюлмани, няма смисъл да има и настоятелство.

Вероизповеданията нямат никакви законови пречки да се финансират от дарители от чужбина – това е регламентирано от Закона за вероизповеданията и се случва по различни проекти на различните вероизповедания, не става въпрос само за мюсюлманското, подчерта още Ахмед Ахмедов.

Имаме много сериозни затруднения по отношение на имамите поради липса на кадрови ресурс, 
допълни Ахмедов и поясни, че е законово уредено назначаването на служители от Турция към мюсюлманското вероизповедание, като към момента на територията на България работят 16 такива души – това са имами, които служат по джамиите

Такива служители идват по наше заявление там, където има нужда, и е съгласувано с Дирекцията по вероизповеданията и съобразно със законодателните актове, които съществуват. Това е практика за всички други изповедания, а не само за мюсюлманското.

Интервюто чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна