Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полк. проф. Мутафчийски: Вътреболничните инфекции са бич за медицината в световен мащаб

Снимка: БГНЕС

Вътреболничните инфекции са проблем не толкова на операционните зали, колкото на дългия престой на болните в Интензивните отделения. Това каза за “Хоризонт“ в предаването “Хоризонт за вас“ полковник професор Венцислав Мутафчийски , завеждащ ендоскопската клиника във ВМА, който обясни, че трябва се има предвид при тези инфекции и колко пъти, и колко силни антибиотици  се прилагат върху пациентите в болнични условия.

Статистиката в България показва, че годишно около 10 000 са случаите на вътреболнични инфекции, обясни още професор Мутафчийски:

Това е бич в света изобщо, не е нещо, което да кажем, че е характерно само за България. Вътреболничните инфекции са свързани с дългото прилежаване на болните именно в интенвизните отделения, където  се култивират такива резистентни щамове.

Прилагането на редица или поредица от терепевтични схеми с антибиотици, както и понякога неразумното използване на доста сериозни антибиотици, с които не бива да се започва лечението – те са по-скоро бич за интензивните отделения, а не толкова за хирургиите.

Професор Мутафчийски обясни, че процентът на болни, заразени от операционната, е  нисък, защото се следи изключително стриктно за операционната хигиена в болницата - всяка седмица се взимат намазки от всички работни плотове и инстурменти, както и проби от самия персонал.

Ако се установи някъде дори и минимнален пробив в това отношение, това изисква пълно почистване по определен протокол на операционната зала, подчерта полковникът.

В този смисъл прилагането на безкървните операции в двете нови операцинни зали на Ендоскопска клиниката във ВМА води до значително снижаване на случаите на вътреболнични инфекции, обясни още професор Мутафчийски, но и подчерта, че битката с вътреболничните инфекции не само облекчава здравните системи, но е важна за пациентите:

Спестяване на ненужни манипулации и антибиотици, както и по-строга финансова дисциплина, защото няма нищо по-добро в това да се правят повече неща от необходимите. Ние предпазваме нашите пациенти от антибиотично натоварване, което би довело до резистентни щамове.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени