Позицията на президента е много ясно изразена в неговата реч и тя е свързана с необходимостта от това да се продължат усилията за реформи в институциите на съдебната власт. Много ясно е декларирано от една страна разбирането за това, че направените промени в Конституцията показват някаква граница, която очевидно политическите сили не са успели да преодолеят по отношение на решителността на реформите, и от друга страна – изключителният залог, който се съдържа в продължаването на усилията за реформи, тъй като предстоят промените в Закона за съдебната власт, както и процесуалните закони, в които трябва да бъдат предложени промени.
Според проф. Гълъбов е разбираемо нежеланието на президента да заяви дали ще се кандидатира или не за втори мандат:
Тъй като поне в следващите няколко месеца той е заявил ясно още приоритети, които иска да постигне. Така че не би искал това да бъде възприемано като предизборна кампания, а по-скоро като завършване на онова, което представляваше предизборната му кампания с 40 приети ангажименти през 2011 г.
Очевидно е, че политическите партии се колебаят кого да лансират, очевидно е, че има взаимно изчакване. Има опасение от компроматна война, но от друга страна практиката показва, че ако компроматната война е изтеглена по-далеко от изборния ден, нейното влияние намалява.
Очевидно е, че топката в момента е в полето на опозицията. Нормално е в такава политическа ситуация опозиционни политически кандидати да заяват първи намерението си за явяване на избори.
Това е първият ни президент, който в края на мандата си не лансира искане за нови правомощия, заяви още Антоний Гълъбов:
Това е и първият президент, който в края на мандата си не се намира в открита война с партията, която го е лансирала като кандидат. В това отношение имаме по-различен профил на президент. Имаме президент, който спокойно може да отчете, че не е променял позициите си през тези 4 години и това наистина е факт.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.