Тази седмица ЕК даде положителна оценка за Румъния в мониторинговния си доклад, но препоръча продължаване и усъвършенстване на постигнатите до сега реформи. Докладът на ЕК би могъл да се тълкува, като изоставане на България в сравнение с Румъния, девет години след въвеждането на т.нар. Механизъм за сътрудничество и проверка за двете държави.
Когато говорим за успеха на Румъния, това не са измислици или митове. Факт е, че последният доклад отново показа, че румънците се справят по-добре от нас, каза в предаването „Събота 150“ Мартина Ганчева – журналист в телевизия „Bulgaria Оn Air“ и цитира:
През последните години Румъния и румънците показаха своето желание да се борят с корупцията и да защитават независимостта на съдебната власт. Масовите антикорупционни демонстрации показаха, че тези теми са от значение за румънските граждани. За разлика от нас, когато в Румъния, румънците стават свидетели на корупционни практики, подават сигнали , разбират, че някой по етажите на властта е корумпиран, те реагират, излизат на улицата, протестират и казват: „Искаме промяна, искаме тотална промяна“. Много е показателно, че румънският премиер Виктор Понта подаде оставка. Неслучайно в момента имаме в Румъния едно правителство на техократи, хора, които не са политически оцветени, имаме един премиер, които до сега е бил еврокомисар по земеделието – това говори, че се случва някаква промяна. Разбира се, че и там не е всичко розово, но се прави нещо, имаме конкретни резултати, имам е хора зад решетките.
Само за миналата година има над 1000 души, срещу които се водят дела, подчерта тя:
Не говорим само за кметове, за областни управители, говорим за министри, говорим за премиер. Виктор Понта е прецедент в историята. Това е първият действащ премиер, срещу когото започва да се води разследване. Мисля, че това е един добър пример.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.