Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Няма съмнение, че за вътрешнополитическите цели във Великобритания Дейвид Камерън ще опакова това предложение между него и председателя на Европейския съвет Доналд Туск като една серия от големи отстъпки. Това каза за “Хоризонт“ в предаването “Преди всички“Антоанета Приматарова от Центъра за либерални стратегии.
Възможно е в Европейския парламент да има атаки, че Европейският съюз е направил прекалено много отстъпки спрямо Великобритания.
Засега имаме едно споразумение и съдбата му може да стане и жертва на преиграване с политическата реторика от двете страни, подчерта Приматарова.
Амбицията и на двете страни - в лицето на Великобритания и на основните институции на ЕС, е да се постигне споразумение преди референдума, след който Обединеното кралство ще вземе решение дали да остане член на Европейския съюз:
Дейвид Камерън винаги казва, че за него крайния резултат е по-важен от скоростта, но има частица чисто процедурни съображения, които говорят за това, че ако се постигне споразумение на този евентуален извънреден Европейски съвет, за който се говори през февруари, това би направило възможно референдумът да се проведе на 23 юни – дата, която вътрешно се обсъжда. Вътрешнопроцедурните правила изискват във Великобритания да има поне 16 седмици между решението за провеждане на референдума и осъществяването му, така че се счита, че ако сега има забавяне, то тогава се отива към есента. Смята се, че ситуацията в ЕС с оглед на бежанската криза може да ескалира през пролетните и летните месеци, така че колкото повече се оттегля назад във времето датата на референдума, толкова повече странични фактори ще играят роля при вземане на окончателно решение на избирателите.