В момента не е изработен механизъм, по който модерните методики да бъдат по-бързо достояние на нашите пациенти. Големият смисъл на такава реформа би бил именно този –пациентът да има достъп до модерно здравеопазване.
Според д-р Йордан Георгиев – управител на Многопрофилната болница „Св. Пантелеймон“, ако се случи демонополизация на НЗОК, системата ще проработи по-добре.
На практика НЗОК налага правилата, с които ние се съобразяваме.
Когато е била създадена Здравната каса, въпросната клинична пътека беше алгоритъм за поведение. След това стана алгоритъм за плащане и оттам нататък започнаха да се изкривяват нещата и в здравеопазването и в начина, по който болниците и доболничната помощ отчитат нещата.
Парите не следват пациента, а следват определеното заложено от НЗОК.
Доц. Иво Петров добави, че тези изкривявания биха били до голяма степен коригирани, ако наистина има демонополизиране на Здравната каса и дори минимално съучастие на допълнителни здравни фондове, фондации или друг тип финансиране, при които да има контрол върху дейността върху изразходването на средства.
Като има прекалено много болници в България, защо българите се лекуват в чужбина? Защото не е въведена методика, по която съвременните методи на лечение в различните области на медицината да бъдат въвеждани в България и финансирани навреме и адекватно.
Д-р Йордан Георгиев коментира и възможността да не бъде подписан националния рамков договор:
Начинът, по който се прави всичко в момента, като че ли е положено на грешна основа. Не мога да бъда в мислите на министъра. Вероятно това, което е решил с неговия екип да прави, има някаква логика, но като че ли не следва естествената логика на нещата.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.