Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стоян Сопотенски: Против стандарта за спешна помощ са онези, които се боят от правилата

Снимка: БГНЕС

Хората, оспорващи стандарта за спешна помощ, се страхуват от правилата кой е критичен и кой може да чака. Оттам идва и статистиката, колко са били спешните пациенти и какви пари са били похарчени за тях. Това каза д-р Стоян Сопотенски от най-голямата болница за спешна помощ у нас - "Пирогов" - по повод обжалването на стандарта за спешна медицина пред Върховния административен съд.

От Научното дружество по спешна медицина и Националната асоциация на работещите в спешната помощ смятат, че това обжалване ще спре дългочаканата реформа в спешната помощ и ще срине заложените промени. Стандартът се оспорва пред съда от сдруженията на частните и общинските болници, от Асоциацията на частните болници и от Центъра защита на правата в здравеопазването. Мотивът е, че ако лечебните заведения не отговорят на пет критерия за спешни приемни отделения, ще имат затруднения при сключването на договори със здравната каса.

Нито едно приемно отделение по спешна помощ в страната не отговоря на изискванията по новия стандарт "Спешна медицина", признава изпълнителният директор на "Пирогов" доц. д-р Стоян Миланов, но според него това не означава, че медиците не искат това да се случи в бъдеще.

Д-р Десислава Кателиева - председател националната асоциация на работещите в спешната помощ заяви:

Ние не искаме нещата да станат веднага, за 6 месеца, но искаме да видим движение. Искаме да ни извадят от мазите, в които се намираме. Аз съм убедена, че болниците, с помощта на държавата и с отделените средства по европроектите, могат да постигнат това, което е заложено по този стандарт.

Пенка Георгиева от пациентската организация "Заедно с теб" подкрепи стандарта и обясни, че позицията на Асоциацията на частните болници, че тези лечебни заведения нямат интерес от спешната помощ, е безотговорност към пациентите. От организацията поискаха още тази година "Пирогов" да получи статут на национален стратегически обект.

В подкрепа на стандарта по спешна медицина, завеждащият отделението по спешна медицина в Ямболската болница д-р Влахова посочи, че липсата на реформа досега е довела и до огромен отлив от кадри в системата:

Видяхме светлина в тунела с приемането на този стандарт. Ако той не се случи, това означава да загубим и малкото хора, които работят в спешните отделения. По всякакъв начин и с всякакви средства ще си защитим стандарта.

Наредбата трябва да влезе в сила от 1 юни тази година за лечебните заведения, които до момента имат разкрити отделения за спешна помощ.

Още по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна