Проблемът произтича от това, че някои преработвателни предприятия са доста алчни, а и тези, които продават на тезгяха - и те. И взимат от нас, производителите на мляко, тъй като ние произвеждаме една суровина, която не може да трае повече от 48 часа и ние се принуждаваме да я продадем на безценица.
Разликите, които се получават в изкупната и цената на крайния продукт не съответстват на реалността, подчерта Тачев, според когото, за да се проследи проблема, първо трябва да се тръгне от това какво точно влиза в българските преработвателни предприятия и това, което се купува отвън и на практика стимулира чуждите икономики, а не българската.
Има картелно споразумение, подчерта Бисер Чилингиров, председателя на Националната овчевъдна асоциация, който заяви в интервю за предаването, че от три години насам с 35% е паднало кравето мляко, а с 10% са се увеличили млечните продукти по магазините:
Категорично картел има – с падане на кравето мляко моментално пада и овчето, и козето, и биволското – искам само да подчертая, че козе, овче и биволско са бутикови продукти.
Според Чилингиров овчето мляко например би трябвало да се изкупува на цени от минимум 1 евро - в Гърция селяни без вода без ток продават на цена от 1.03 евро, а биологичното мляко е 1.25 евро; във Франция - млякото от някои породи се изкупува на 2-3 евро за литър.