Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Сергей Игнатов: Има символни за историята ни събития, които не подлежат на промени и реформи

Според бившия министър на образованието, трябва да се ограничи политическата намеса по ключови за образованието теми

проф. Сергей Игнатов
Снимка: БГНЕС

Трябва  да се съберем хора, заинтересовани от българското образование, и да кажем: "Ето това е българският епос. Това е символното и то не се пипа." Това заяви в предаването "Неделя 150" бившият просветен министър проф. Сергей Игнатов. Според него, исторически достоверните неща трябва да се опишат и независимо от това кой е министър, от коя партия е и дали идват избори, да бъдат недосегаеми в българското образование. Добре е, че някои от глупостите, изречени за реформата в предучилищното и училищното образование, не бяха реализирани, коментира Игнатов.

Според него в образованието на децата до четвърти-пети клас трябва да присъства игрови елемент:

В тяхната богата емоционалност нашето героично минало, героичните елементи могат да бъдат вплетени за разиграване, а след това, когато мисленето стане по-рационално, децата могат да учат и по-сложни факти.

Проф. Игнатов изрази оптимизъм, че заминаващите в чужбина млади българи ще се завръщат:

Какво правят българите когато отидат в чужбина? Създават училища. Те са вече 205. Децата цяла седмица са ходили в местното училище, а след това отиват в българското, където работят учители без възнаграждение и може би там работят като чистачи или гледат възрастни хора. 

Сергей Игнатов определи промените в закона за висшето образование като положителна стъпка за дисциплиниране на системата, но според него те няма да решат проблема, ако икономиката не поеме специалистите от приоритетните за държавата професионални направления, ако средата извън университетската ограда не ги поеме и не е привлекателна за тях като заплащане, условия за реализация и кариера.

Запитан за паралела, който прави между тяснонаучната си област - египтологията - и съвременната ситуация в България, проф. Игнатов обясни, че Египет е добър пример за просперитет чрез образование:

От края на четвъртото хилядолетие до неговия залез в края на първото хилядолетие, човек може да направи кариера и да стане дясна ръка на фараона, ако е образован. Там образованието разрушава обсолютно всички прегради. Затова Египет е просъществувал толкова дълго.

Цялото интервю със Сергей Игнатов чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени