Репортаж на Гергана Хрисчева за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Трудно е да очакваме университетските и областните болници да се включат веднага в протестите, каза за "Хоризонт" д-р Галинка Павлова, заместник-председател на Българския лекарски съюз (БЛС). Тя обясни, че от съсловната организация са създали щаб, който да подпомага поетапните протести на личните лекари и специалисти:
Стартират общопрактикуващите и в момента върви работата по включване поетапно и на другите колеги. Тепърва ние ще отидем на срещи и с колегите в университетските болници. Трудно ръководството на една университетска болница би повело хората на протестни действия, макар и да е съгласно с позицията на съсловната организация. Има мълчание, така че от тук нататък започва да се развива процесът.
Блокиране на възлови кръстовища в столицата не се очакват. От регионалните сдружения на общопрактикуващите лекари засега не смятат, че оставката на министъра на здравеопазването би решила проблемите им. Те настояват за повече диалог с тях по места.
Пациентите няма да имат по-голям брой профилактични прегледи - нито децата, нито възрастните хора, нито хроничноболните. От Лекарския съюз настояват за по-голям бюджет в извънболничната помощ:
И в доклада на Световната банка бе казано, че 30% от дейността на болниците би могла да се ивършва в извънболничната помощ при достатъчно финансов ресурс и разписани нормативни документи. Трябва да се пренесе тежестта в извънболничната помощ. Какво се получи в крайна сметка? Изнесе се много малко и забележете, че в диагностичните блокове към болниците така бяха направени нормативно нещата, че просто ДКЦ-та да не могат да извършват тази дейност.
До 30-ти март от БЛС очакват здравната каса да реши по кой договор ще се работи.
Настояваме за преразпределение на бюджета на НЗОК в полза и на извънболничната помощ и за яснота в нормативната база, заяви още д-р Галинка Павлова. Тя посочи, че настояването е за преразпределение на вече гласувания бюджет за тази година. Ние държим на старите суми, подчерта д-р Павлова. Изправени пред невъзможността да лекуват пациентите си по правилата на медицината и с нормативната база, която превръща лекарите в писари, лекуващите в първичната помощ от Великотърновска област протестират ефективно до сряда - д-р Христо Димитров, председател на общопрактикуващите в областта: Ние, нямайки време да обърнем внимание на болката и на проблемите на пациентите от безбройните купища хартия, ставаме опасни както за здравето, така и за живота на нашите пациенти.
Лекарите в страната имат няколко конкретни искания - връщане на рамковия договор от 2015 година, а в следващи дни - да се преразгледат приетите нови наредби и закони, но с участието на сдружението на общопрактикуващите лекари. От Министреството на здравеопазването в декларация до медиите признаха, че един от най-сериозните компоненти на реформата е извънболничната помощ и че до този момент тя е била трайно пренебрегвана и недофинансирана.