Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катя Тодорова: Хората в "Моленбек" знаеха, че терористичните атаки ще се случат

Катя Тодорова
Снимка: Ани Лозева

Журналистът от БНТ Катя Тодорова снима документален филм в белгийския квартал "Моленбек" седмица преди терористичните атаки. "Краят на илюзиите" поставя редица въпроси за капсулирането на цели квартали в Европа, а примерът с "Моленбек" в Брюксел е доказателство, че премълчаваните с години факти не водят до нищо добро.
 

Тревожните сигнали съществуват отдавна. Отдавна се знае, че този квартал в Белгия е капсулирано място, където живеят предимно мюсюлмани. Събитията са се развивали с годините. Самите местни хора – белгийци и мюсюлмани – предвиждат, че това ще случи. Те се притесняваха преди всички тези тревожни събития, каза в интервю за предаването "Преди всички" Катя Тодорова.

Според нея фактите е време е да бъдат казани, защото нещата излизат извън контрол. Много премълчавани истини днес просто ще ни избодат очите.

СнимкаВ началото "Моленбек" е бил стар работнически белгийски квартал. В един момент обаче той става монокултурен, защото за всички останали хора става нетърпимо да живеят там. Мюсюлманите с консервативно облекло се увеличават. Престъпността е огромна, а контролът от властите и полицията е почти нулев. Най-скандалното е, че белгийската полиция също не влиза в този квартал, до последните събития. Много малък е контролът от общинските власти. Голям е проблемът с политическата коректност – да не назовеш нещата така, както са всъщност. Сега постепенно се разчупва този порочен кръг, но за съжаление нещата вече са излезли извън контрол, смята Катя Тодорова.

По думите ѝ повечето хора в "Моленбек" са нормално живеещи, при това в много бедна среда:

Очите на децата в "Моленбек" са също толкова умни, колкото очите на децата в другите квартали в Брюксел. Въпросът е, че традицията на техните семейства и ранното излизане от училище ги поставя в една много различна среда, в една огромна опасност. И тези деца много трудно се измъкват от тази среда, много трудно могат да видят останалия свят.

Според Катя Тодорова решението на проблемите по отношение на капсулирането на определени квартали е да се влиза в тях, да се вижда какво се случва там и да се отбелязват навреме тревожните факти.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна