Държавата трябва да регулира броя на университетите, смята ректорът на Великотърноския университет "Св. Св. Кирил и Методий“ професор Христо Бонджолов. В Ловеч той представи висшето учебно заведение, което по държавна поръчка за следващата учебна година трябва да приеме 2222 студенти в 21 професионални направления по над 70 специалности.
Според проф. Бонджолов университетите в страната са станали много:
Не може до миналата година да казват - има толкова много места заети, излизат икономисти, обучават икономисти, прависти и т.н.и изведнъж да дадат право на четири колежа миналата година да станат икономически университети, частни. В това нещо няма никаква логика. След като ограничаваме пазара на такива специалности защо откриваме нови частни университети. Ясна е тенденцията. Държавата все по-малко ще финансира. Но тогава да дадат някаква перспектива. Това искахме от тях. Да кажат: Да, дофинансирайте се чрез проекти, но да ви дадем да се дофинансирате с проекти. А те решиха по другия начин - орязват се бройки държавно финансиране, но се дава възможност за платено обучение.
Ректорът на Великотърновския университет допълни, че самите държавни висши учебни заведения не са равнопоставени при разпределянето на средствата:
Когато се разпределят някакви средства за ремонти те решиха, че по тази програма "Региони в растеж“ ще ги дадат средствата на един регион. В София финансирането, а в останалите университети? Нас ни няма на картата, а всички сме държавни.