Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Brexit рискува да остави европейските банки с финансова дупка за около 108 млрд. евро

Ако Великобритания реши да напусне Европейския съюз (ЕС), част от кредитния пазар на Стария континент може "да си тръгне" с островната държава и европейските банки вероятно ще се наложи да покрият финансова дупка от притежавани от тях британски ценни книжа за 108 млрд. евро (около 123 млрд. долара), се посочва в анализ на агенция Блумбърг.

Кредиторите от ЕС, които притежават облигации, гарантирани от британските ипотечни компании, банкови заеми и дългове по кредитни карти могат да се окажат въвлечени в заразния негативен ефект от евентуален сценарий Brexit, тъй като тези дългове вероятно повече няма да се считат за техни спешни парични резерви. Новото финансово споразумение на ЕС с Обединеното кралство може би ще отнеме години, преди да бъде постигнато, което кара адвокатски компании и анализатори да започват да се опасяват относно притежаваните ценни книжа, обезпечени с активи, и то в един пазар, който вече беше засегнат сериозно от началото на финансовата криза преди години.

Ако тези британски активи вече не могат са се броят, европейските банки могат да се окажат пред проблем с тяхната ликвидността, заяви пред Блумбърг Винсънт Кийвини, партньор в адвокатска кантора DLA Piper, специализирана в областта на структурните кредити.

В съответствие с Базелските споразумения - набор от споразумения между глобалните финансови регулатори, банките трябва да отговарят на минимални стандарти, които да ги направят по-устойчиви на шокове, след като последната глобална финансова криза подчерта тяхната слабост. Един от стандартите, известен като Коефициента на ликвидност на покритие, изисква от банките да поддържат адекватно количество висококачествени (нерискови) активи, които могат бързо да бъдат превърнати в пари в брой (да бъдат продадени), за да се отговори на евентуална необходимост от спешна ликвидност в рамките на 30 дни.

На този етап някои от секюритизираните ценни книжа са включени в силно ликвидните активи на банките, но изискването е базовите активи да са с произход от европейска държава - членка на ЕС, съгласно закон на Европейската комисия за делегираните стандарти. Това означава, че някои от облигациите, обезпечени със залог от една Великобритания, която вече е излязла от Съюза, могат да бъдат изключени от основните банкови активи.

Според Мануел Тройовски, базиран в Мюнхен анализатор на UniCredit Bank AG, тези обезпечения с британски активи от страна на европейските търговски банки, които отговарят на изискванията за ликвидност, включващи обезпечения с ипотеки, кредити за автомобили или задължения по кредитни карти са в размер на около 108 млрд. евро.

Това означава, че предстоящият на 23-ти юни референдум във Великобритания представлява поредно предизвикателство за европейския паричен пазар в размер на 368 млрд. евро, който бележи спад от 2007 година насам, когато започна сривът на кредитните пазари и именно този тип секюритизирани ценни книжа бяха нарочени за прекомерното раздуване на жилищния пазар и за прикриване на риска. Според JPMorgan Chase & Co. през последните две години пазарът се е свил с 26 на сто.

За инвестиционните портфейли на европейските банки има риск евентуалното изпадане на този тип британски облигациите да доведе до рязко понижение на Коефициента на ликвидно покритие, отбеляза за Блумбърг Гордън Кер, базираният в Лондон шеф на кредитната рейтингова компания DBRS. Ако Великобритания напусне ЕС, можем да станем свидетели на засилен интерес за продажби от страна на притежатели на банкови активи, допълни той.

Други анализатори обаче предупреждават, че подобен тип притеснения изглежда прекалено раздути.

Дори ако британците гласуват за Brexit, Великобритания ще остане в рамките на ЕС още известно време, тъй като процесът на оттегляне няма да се случи за една нощ, посочи Джордж Гуудерам, специализиран адвокат за капиталовите пазари в компанията Linklaters LLP.

Ако вие сте европейски банков холдинг, притежаващ някои британски секюритизирани ценни книжа, включени във вашия Коефициент на ликвидно покритие, не е вярно, че вие ще трябва да ги разпродадете в деня след вота, подчерта той.

Европейската комисия все още няма планове за извънредни ситуации във връзка с предстоящия във Великобритания референдум и не спекулира със сценарий от типа "какво ще се прави, ако последва Brexit", посочи в имейл до агенция Блумбърг говорител на Комисията.

Трябва обаче да се има предвид, че европейските банки са сред най-големите инвеститори в деноминирани в евро британските ипотечни облигации, според Ратул Рой, анализатор на Citigroup Inc. в Лондон. Този тип ценните книжа са привлекателни, тъй като те вече започнаха да предлагат по-добра доходност в сравнение с аналогични ипотечни книжа от еврозоната, като в същото време те позволяват на кредитните институции да диверсифицират своите портфейли.

Пример за това е голямата британска ипотечна компания Nationwide Building Society, която продаде през февруари еквивалента на 1 млрд. британски лири под формата на облигации, деноминирани в евро, паунди и в долари, като тези книжа бяха обезпечени с първокласни британски жилищни ипотеки. Най-големите купувачи на тези книжа бяха банките, като повече от 95% от книжата, емитирани в евро, бяха закупени от кредитни институции в континентална Европа.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени