Решението на Общинския съвет на Пазарджик за забрана на носенето на бурки на обществени места, предвид предпазване на общността и запазването на устоите на държавата като светска държава, е много правилен акт. Там е мястото и огнището на проблема, появил се в България. Бурките не са типични за мюсюлманската религия, каза в "Преди всички" доц. Антоанета Христова – директор на Института за изследване на населението и човека при БАН:
Бурките не са проблем на България, те не са типични за България. Всеки, който изповядва исляма в България, никога не е носил бурки, което означава, че това е привнесен феномен. Привнасянето му беше установено, че е наистина привнасяне и то по един много некоректен начин – чрез плащане на хората да носят бурки, и то предимно на роми, каза още доц. Христова. Тя посочи като основна задача на службите за сигурност да контролират този процес и да могат да прихващат външните елементи, които се опитват по този начин да внасят нещо нетипично за културата ни, което не може да бъде прието позитивно:
Това се възприема като заплаха за националната сигурност. Работата е на службите и изцяло те трябва да поемат отговорността за предпазване на страната от тази заплаха за националната ни сигурност. За чужденците, които искат да останат в България, разбира се, да има контрол, да има много ясен мониторинг на тези, които остават в страната ни, те да бъдат под сериозен контрол на държавата. Те да разберат в процеса на престой в България, че те трябва да приемат нашата култура, а не ние да бъдем подвластни на външната култура.
Доц. Христова каза още, че трябва да се разработят механизми – контролни и въздействащи, за постигането и на приспособяването на чужденците към нас, и контрол за външни влияния, като по този начин се спрат нерегламентираните опити за навлизане в наша територия по един много опасен начин за националната сигурност.
Интервюто на Борислава Борисова с доц. Антоанета Христова можете да чуете в звуковия файл.