Изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард предупреди, че ако британците гласуват на референдума на 23-ти юни за напускане на Европейския съюз, това може да има съществено негативно влияние върху икономиката на Обединеното кралство. По този начин и шефът на водещата международна финансова институция, базирана във Вашингтон, се присъедини към серията предупреждения за потенциалната висока цена, която ще трябва да платят британците, в случай че гласуват за Brexit през следващия месец.
На пресконференция в Лондон Лагард отбеляза, че вот в полза на напускането на ЕС може да хвърли страната в продължителен период на повишена несигурност, което да доведе до нестабилност на финансовите пазари и да навреди на британското производство.
Според нея негативното влияние върху британската икономика от евентуален сценарий Brexit ще варира от доста лошо, до много, много лошо.
Най-големите рискове пред икономиката на Великобритания са свързани именно с предстоящия на 23-ти юни ключов референдум. Brexit може да удари пазарите на акции, цените на жилищата и да доведе до повишение на цената на кредитите. В същото време, несигурността относно евентуалното излизане на страната от ЕС вече вреди на британските инвестиции и на разкриването на работни места на Острова, посочи Кристин Лагард, визирайки последен годишен анализ на МВФ за Обединеното кралство, представен по-рано днес.
Ако обаче британците гласуват за оставане в рамките на Съюза, това ще доведе до отскок на икономическия растеж през втората половина на годината. Но при сценарий Brexit МВФ вижда рискове за навлизане на Великобритания в самогенериращ се цикъл на по-слаб икономически растеж. Внезапно спиране на инвестициите в ключови сектори на икономиката, като пазарът на недвижими имоти и финансовата сфера, могат да изострят допълнително проблема с и без това рекордния дефицит по текущата сметка, се казва в доклада на Фонда.
Потенциалните негативни пазарни реакции при евентуален Brexit могат да предизвикат рязко свиване на икономическата активност и по-нататъшен натиск върху цените на активите, при това в самоподхранващ се негативен цикъл, се посочва в представения днес годишен доклад на МВФ за икономиката на Великобритания.
Фондът също така предупреди, че след евентуален Brexit властите в страната ще бъдат изправени пред години на трудни търговски преговори с ЕС и с другите световни икономики, което ще удари по инвестициите на Острова и ще натежи силно върху икономическото доверие.
МВФ също така повтори и своето предупреждение, направено през миналия месец, че шокът от вот в подкрепа за излизане на Великобритания от Европейския съюз може да разстрои и глобалната икономика. Негативният ефект може да се разпространи на регионалните и на световните пазари, въпреки че основното въздействие ще се усети най-вече на вътрешния британски пазар, се посочва в доклада.
В четвъртък и Английската централна банка предупреди, че британската икономика ще се забави рязко и дори може закратко да се окаже в рецесия, ако британците гласуват за излизане от ЕС.