Най-неблагоприятно въздействие върху околната среда през 2014 година е оказало потреблението на енергия и природни ресурси, се казва в правителствения доклад за 2014 г.
Количеството на фините прахови частици във въздуха като цяло намалява, но остава проблемно за определени региони - най-сериозни превишения са измерени във Видин, Монтана и Ловеч. То се дължи предимно на сезонния характер на отоплението и през зимния период е близо седем пъти повече отколкото през летния.
В Перник, Пловдив, София, Благоевград, Търново, Кърджали, Добрич се отчита ясно изразена тенденция към намаление на средногодишните концентрации на фини прахови частици, посочи екоминистърът.
В 72 процента от контролните пунктове е отчетено превишаване на допустимите норми на шум в градовете.
Проблем остава депонирането на отпадъците, тъй като това все ощее най-използваният метод, което ни поставя на незавидна позиция със средните 298 кг на човек на година при средноевропейска норма 147 кг. отпадъци.
2014 е била една от 13-тте най-топли години за периода 1988 - 2014 година, съобщи още министър Василева.
Докладът регистрира подобряване на качеството на водите у нас, като 97 процента от питейната вода отговаря на нормите без отклонения.
Мрежата "Натура 2000" вече покрива над 34 на сто от територията на страната.