Членовете на организацията на страните - износителки на петрол ОПЕК се събират на среща във Виена, за да обсъдят ситуацията на пазарите в момента. Очакванията са при котировки от близо 50 долара за барел и на фона на прогнозите за ребалансиране на пазара участниците в днешните разговори да гласуват за статуквото.
Държавите от Залива се опитват да постигнат координирани действия на картела, за да се стабилизират петролните пазари. По-рано тази година инициативата за замразяване на обема на добива бе отхвърлена от Саудитска Арабия, която заяви, че ще подкрепи такова споразумение само ако към него се присъедини и Иран. Техеран обаче обяви, че няма да се ангажира с действия, свързани с добива на петрол, въпреки че вече е близо до равнището на добив и износ отпреди международните санкции.
На предишната редовна среща през декември миналата година ОПЕК не успя да се споразумее по политиката си за добива, включително налагането на официален таван на производство, което позволява на практика 13-те членки на организацията да добиват колкото искат петрол и да го предлагат на вече пренаситения пазар.
Венецуелският министър на петрола Еулохио дел Пино посочи, че сегашното покачване на петролните котировки не се дължи на стратегията на ОПЕК, а на извънредни обстоятелства, подействали като замразяване на добива. Той изброи стачката на служителите от сектора в Кувейт през април, пожарите в петролната провинция Алберта в Канада и нарушеното производство в Нигерия и в Колумбия, където правителството неотдавна отказа лиценз на американска компания.