Един от инструментите, освен инвестирането, е постоянното насърчаване на диалога с държавите, в които работим, оценявайки техните нужди. Като идентифицираме пречките за развитие, ние определяме приоритетите си за действията във всяка една държава. Ние търсим проекти, които в допълнение на това, че са инвестиция, правят пазарите по-конкурентни. Инвестираме в институции и знания, които допринасят за гъвкавостта и устойчивостта на пазарите в региона, и ние вярваме, че в дългосрочен план, всичко това подкрепя и съхранява растежа.
Една от целите на ЕБВР е съхраняване на растежа на икономиките и страните от Средиземноморието, коментира експертът. Един от основните инструменти за реализирането ѝ е внимателният подбор на проекти, в които банката си партнира с частния сектор.
Подкрепяме проекти, които допринасят най-много за устойчивото развитие и които имат най-голямо въздействие върху насърчаването на човешкия капитал. Когато ние избираме държави, избираме тези, които имат нужда от нашата подкрепа. Всъщност, когато растежът се забави, търсенето на подкрепата на нашата банка расте и в такива държави ние инвестираме най-много.
Гуриев заяви, че в банката са оптимисти за България:
Ние сме оптимистични относно България. Смятаме, че спечели от слабото евро миналата година и растежът беше сравнително висок. Предвиждат се 2,5% за 2016 и 2017 г. Това е горе-долу на нивото на граничещите държави. В този смисъл ние мислим, че това ще доведе до растеж на личната консумация поради по-ниска от очакваната инфлация. България растеше чрез експорт, а сега ще расте чрез вътрешна консумация. Районът като цяло ще се справя по-добре от преди. В сравнение с други държави от региона, България се справя добре.
Интервюто на Нина Цанева със Сергей Гуриев можете да чуете от звуковия файл.