Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 120 желаещи да се включат в мисия за социална промяна на Фабрика за идеи

Снимка: http://ideasfactorybg.org

Тазгодишното търсене на предизвикателства за социална промяна във Фабрика за идеи е събрало над 120 индивидуални регистрации от цялата страна. Това съобщи в предаването „Хоризонт до обед“ Янина Танева, съосновател на Фабриката.

Има възможност да се заяви предизвикателство в друг град, различен от местожителството на кандидата. Участниците ще имат на разположение четири дни, след които ще представят своя презентация-решение. По време на мисията може да се разчита на ментор, обясни Танева:

Има много хора по места, които не си слагат етикети и не се бият в гърдите, но могат да променят нещата. Точна такива хора търсим. Социалната промяна за тях не е суперменска кауза или кампания. Това за тях е ежедневна демокрация.

Трябва да създаваме нов език на промяната. Много копирани парадигми не  оставиха пространство да създадем собствения си разказ за промяната. Да си измисляме думи, нови концепции, нов език за тази промяна.

Предизвикателството е проект на Фабрика за идеи, която среща хора, готови да помогнат в решаването на общественозначим проблем, с хора, които се нуждаят от подобно решение и са готови активно да участват в него. Моделът е в основата на така нареченото социално предприемачество, особено популярно по света през последните години.

Социалните мисии са от всякакъв характер  -  когато човек кандидатства преценява дали иска времето и професионалните му умения да бъдат инвестирани в проблеми, свързани с младежка безработица, толерантност, градска среда, опазване на културното наследство, каза още Янина Танева, според която идеята на предизвикателствата е да трансформираме здравословните нива на раздразнение в енергия за промяна.

Фабрика за идеи работи с организации като „Каритас“ и „Заедно в час“. Местни организации успяват в трудна среда да прокарват доста иновативни идеи, посочи още Танева и даде примери - в Бургас такова сдружение е „Хамалогика“, в Горна Оряховица работят с младежкият парламент, а във Враца – с читалището на село Челопек.

Надежда Сучева, участник в миналогодишния проект, определи участието си като случайно, но съдбовно.  

Двата разговора чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени