Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марош Шевчович: Европейската енергетика се нуждае от огромни инвестиции

Марош Шевчович
Снимка: БГНЕС

Енергетиката в Европа продължава да се нуждае от огромни инвестиции. Всяка година са нужни не по-малко от 205 млрд. евро, за да постигнем поставените цели. Това каза на XIV годишна конференция на газовата инфраструктура в Европа заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович и подчерта, че европейската енергетика е изправена пред редица предизвикателства:

Сигуртността на доставките на газ и тяхната икономическа достъпност са приоритет за Брюксел. Това е основната цел в основния законодателен пакет за сигурност на доставките, който Комисията представи преди един месец.

Европейската комисия разпознава 6 газови проекта, изпълнявани от „Булгартрансгаз“, като инвестиции с особено значение за сигурността на доставките на природен газ в Европа. Това обяви изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Георги Гегов. Един от шестте ключови проекта, по които работи българският газопреносен оператор, е разширението на газохранилището в Чирен на стойност над 220 млн. евро.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова посочи, че България следва своята политика и приоритет за нас е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. 

Премиерът Бойко Борисов заяви, че с новите компресорни станции, които България е изградила, газът вече може да върви в две посоки. Борисов подчерта, че години наред се е говорило за разнообразяване на газовите доставки, но едва сега се прави нещо реално по въпроса. По повод казаното от премиера, че газовата връзка с Турция ще започне да се строи до две седмици, министърът на енергетиката Теменужка Петкова уточни:

Предпроектното проучване вече е факт, то е готово и изпратено на нашите колеги от турска страна. Очакваме тяхното становище и ще влезем в режим на уточняване по отношение на техническия проект.

За цените на природния газ, които страната ни плаща, пруемиерът посочи:

В момента цената на газа е най-евтина в Европа. Това обаче ни костваше да махнем три посредника, между нас и руския доставчик.

На въпрос кога България най-рано може да очаква алтернативни доставки на газ от друг източник, Петкова отговори:

Най-напредналата междусистемна връзка е тази с Румъния. Знаете, че извървяхме дълъг път и няколко неуспешни опита за довършване на най-сложния участък от този проект – под река Дунав, който е само 2 км, но се оказа препъни-камъкът до този момент. След като този интерконектор бъде факт, надявам се това да бъде първата възможност за друг източник за доставка на природен газ.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна