Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слънчев бряг - държава в държавата

Снимка: Wikipedia

Слънчев бряг е държава в държавата, каза в „Неделя 150“ Тихомир Безлов - социолог от Центъра за изследване на демокрацията:

Там няма ГЕРБ, няма БСП, няма ДПС, има местни партии, които безапелационно, може би от 1999 година или 2000 – 2003-га година, печелят местните избори. Там има несъбрски хотели в Слънчев бряг, има си на местните, има си на Влас, има си на Бургас, има си софиянци. Тази държава сигурно започва някъде в Равда и свършва някъде на Обзор. Горе-долу това е районното управление на Несебър – Слънчев бряг. Там можете да видите всякакви. През годините наблюдавахме различни такива сблъсъци. Някои ставаха видими, като този, за други – просто широката публика никога не научаваше за тях, особено при разпределянето на парцели, строителствата, разрешенията.

Така Безлов коментира случая с Димитър Желязков, известен като Миньо Очите, който беше прострелян при скандал в ресторант в центъра на Слънчев бряг. При стрелбата беше убит един човек, който е от охранителите на Желязков. Вторият ранен при ицидента също е охранител.

Името на Димитър Желязков се свързва с търговия на наркотици и с контрол върху проституцията. Преди години, пред съда, той се призна за виновен по обвинения за пране на пари, за ръководене на престъпна група за продажба на наркотици, както и за участие в организираната престъпна група.

Сюжетът прилича на холивудски филм, каза проф. Ивайло Дичев – културен антрополог, преподавател в СУ. Той коментира:

Тартор на някаква махленска банда седи там, нещо става, някой го обижда и той отива да си отмъсти. Това, което прави господин Борисов в момента, е праща някакви отмъстители, някакви от строителен надзор, такива глупости, което съвършено отмества смисъла на събитието. Не може да се реагира като бандит, който отмъщава на някакви други бандите. Това просто е абсурдно. Това е изместване на принципния проблем, в случая тук към главанаците. Много радикално трябва да се пипа.

Спорд проф. Дичев никой не иска промяна, въпреки непрекъснатите призиви за реформа:

Всички искат някак да се уредят, както е сега в момента и това управление създава една видимост на такива жестове – ще променим това, ще променим онова…Затова е стабилно това управление, защото то неу иска много, много да мърда. Пътят да се промени това нещо е много сложен, минава, освен всичко друго, през някакво преосмисляне на местната автономия. Трябва да се укропнят българските общини. Не може да си има община Несебър, която да си има своите партии, да си управлява себе си като държава  в държавата. Трябва да се вземе предвид това, че градовете в България намаляват като население.

В звуковия файл можете да чуете подробностите.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени