Според Янина Танева, подобни инициативи компенсират слабата чувствителност на институциите към малките нужди на хората и човешки ориентираните процеси. Решенията за бъдещето ни не следва да бъдат в ръцете изцяло на политическата класа, защото създаването на силни местни общности е имунната система на обществото, каза още тя и подчерта колко е важно малките общности да бъдат форма на нормалност, а участниците в тях да не се чувстват като лудите сами.
Танево онагледи тазгодишната кампания за предизвикателства с примери от различни градове и отбеляза, че граждани са отправяли предизвикателства и директно към служители на общините. Вследствие на акцията незрящите във Враца например ще се сдобият с малък павилион-преводач от брайлова азбука, който да улесни хората със зрителни проблеми в общуването им с институциите. В Пловдив има предложение за библиотека в градския транспорт и за оформянето му като артерия за култура и преносител на културно съдържание. В София е разработен аудио-гайд на четирите езика на най-големите бежански групи, който да информира бежанците за правата им и да им дава достъпна информация за взаимодействие с институциите и ориентиране в града. В Габрово има идея за обявяване на седмица без домашни, като спестените часове учениците да могат да инвестират в доброволческа помощ и граждански организации.
През ноември идеите-предизвикателства за социална промяна ще могат да бъдат проследени в тяхното развитие и израстване на специален форум във Враца.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.